Australia: z wykolejonego pociągu mogło wyciec 30 tys. litrów kwasu siarkowego

Świat
Australia: z wykolejonego pociągu mogło wyciec 30 tys. litrów kwasu siarkowego
PAP/EPA/Queensland Police

Pociąg, który wykoleił się w niedzielę w stanie Queensland w północno-wschodniej Australii, przewoził w 26 wagonach-cysternach około 819 tys. litrów kwasu siarkowego. Władze poinformowały, że mogło dojść do wycieku ponad 30 tys. litrów tej żrącej substancji.

Do wypadku doszło w niedzielę rano czasu lokalnego, 20 km na wschód od miasta Julia Creek. Pociąg z kwasem jechał z portowego miasta Townsville na wschodzie do oddalonego o tysiąc kilometrów Phosphate Hill. Początkowo władze poinformowały, że w cysternach było 200 tys. litrów kwasu. Jednak w wagonach znajdowało się go cztery razy więcej, niż wstępnie poinformowano.

 

- Najprawdopodobniej jeden z wagonów rozszczelnił się. Możliwe, że wyciekło z niego nawet 31,5 tys. litrów kwasu - podała we wtorek policja z Queensland.


Przyczyny wypadku wciąż nie są znane. Trzech kolejarzy, którzy zostali lekko ranni, opuściło już szpital.


Coraz większe straty

 

Wypadnięcie pociągu z szyn i wyciek kwasu siarkowego pogarszają sytuację przewoźnika Aurizon Ltd, który z powodu spadku notyje niższe zyski. Spowodowało to spadek ceny akcji firmy.

 

Wypadek zakłóci działalność firm górniczych, które i tak już zmniejszają wydobycie z powodu niskich cen surowców. Górnicy wykorzystują kwas siarkowy, aby oddzielać i oczyszczać niektóre minerały z rud.


Kwas siarkowy jest silnie żrącą substancją, która może powodować poważne oparzenia.


PAP

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze