Anglicy staną przed sądem za kradzież w Muzeum Auschwitz

Polska
Anglicy staną przed sądem za kradzież w Muzeum Auschwitz
Flickr/Paul Arps/CC BY 2.0

Dwóch Anglików, których w czerwcu zatrzymano podczas kradzieży w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odpowie teraz przed sądem - podała oświęcimska prokuratura. 17-latkowie zostali złapani przez strażników, gdy zbierali do torby przedmioty należące do ofiar zagłady. Za przestępstwo, które zarzucają Brytyjczykom śledczy, grozi do 10 lat więzienia.

Zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka poinformował we wtorek, że akt oskarżenia trafił już do krakowskiego sądu okręgowego. Przed sądem odpowiadac beda dwaj 17-letni mężczyźni: - Są oskarżeni o próbę zagarnięcia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury - powiedział prokurator Słomka.

 

Szabrowali "Kanadę"

 

Jak przypomniał rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel, Anglicy zostali zatrzymani przez strażników w momencie, gdy w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau grzebali w ziemi, coś podnosili i chowali do toreb. Dodał, że po przeszukaniu znaleziono przy nich m.in. fragmenty maszynki do golenia, kawałki szkła zbrojonego ze świetlików w baraku, a także guziki.

 

17-latkowie zbierali przedmioty w miejscu, gdzie dawniej mieściły się magazyny obozu. Przez więzniów miejsce to zostało nazwane "Kanadą". Gromadzono tam rzeczy zrabowane zgładzonym Żydom. Pod koniec wojny Niemcy spalili magazyny.

 

Początkowo Brytyjczycy przyznali sie do kradzieży i zaproponowali dobrowolne poddanie się karze. Jednak po wynajęciu adwokatów zmienili zdanie i wycofali przyznanie się do winy. Tłumaczyli, że nie mieli świadomości, iż były to przedmioty o szczególnym znaczeniu dla kultury. Nastolatkowie nie zamierzają także dobrowolnie poddawać się karze.

 

Turyści kradną pamiątki z Auschwitz

 

W minionych kilku latach dochodziło już do podobnych zdarzeń. W 2011 r. na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty znalezione na terenie "Kanady". Dobrowolnie poddali się karze. Sąd wymierzył im rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata i po 4,2 tys. zł nawiązki na cel społeczny.

 

Podobnie zakończyła się sprawa niemieckiego nauczyciela, którego krakowski sąd skazał w ub. r. za podobne przestępstwo na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 8 tys. zł. nawiązki.

 

Auschwitz to założony w 1940 r., przez Niemców obóz przeznaczony dla Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później i stał się miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,5 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

PAP

wj/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie