Uwaga kierowcy: od marca drożeje przejazd A2

Polska
Uwaga kierowcy: od marca drożeje przejazd A2
jo.sau/Flickr.com
Autostrada A2

Od marca 2016 roku zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem w województwie wielkopolskim. Motocykle i samochody osobowe zapłacą za przejazd tą trasą 54 zł - o 3 zł więcej niż dotąd.

Podobna podwyżka, również o 3 zł, miała miejsce w styczniu tego roku. Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 51 zł - po 17 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków. Od marca wzrosną też opłaty za przejazd tą trasą pojazdów ponadnormatywnych.

 

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska poinformowała w poniedziałek, że zmiana stawek opłat za przejazd planowana była pierwotnie na początek stycznia 2016 r. Ostatecznie zostanie wprowadzona dopiero po feriach zimowych. - Mamy świadomość, że w tym okresie tysiące polskich rodzin korzysta z autostrady A2 podczas wyjazdów. Zależy nam aby mogli bezpiecznie podróżować, korzystając z niższej stawki - poinformowała.

 

Podwyżka na inwestycje

 

Rzeczniczka poinformowała, że zmiany cen za przejazd spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami oraz kosztami utrzymania autostrady.

 

Wśród inwestycji planowanych na odcinku A2 między Nowym Tomyślem a Koninem są m.in. warta ok. 10 mln zł przebudowa systemu radiowego oraz prace przygotowawcze związane z planowanym poszerzeniem o trzeci pas ruchu 13 km obwodnicy Poznania - od węzła Komorniki do węzła Krzesiny.

 

Kwiatkowska podkreśliła, że stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku.

 

- W przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości ponad 100 mln zł - poinformowała.

 

Jest też dobra wiadomość. Nie zmieni się koszt przejazdu 106-km odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem.

 

PAP

pr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie