Tomczyk: prezydent pokazał, że stoi na straży interesów PiS

Polska
Tomczyk: prezydent pokazał, że stoi na straży interesów PiS
Polsat News

- Dzisiaj po raz kolejny prezydent Andrzej Duda pokazał, że polska konstytucja nie ma strażnika w jego osobie. Tę funkcję będzie musiała przejąć opozycja parlamentarna - skomentował podpisanie dziś przez prezydenta nowelizacji ustawy o TK poseł PO i były rzecznik rządu Ewy Kopacz Cezary Tomczyk.

Tomczyk zaznaczył, że jeśli ustawa wejdzie w życie "sparaliżuje całkowicie pracę Trybunału". Podkreślił, że prezydent nie czekając na opinię Komisji Weneckiej, o którą w czwartek w imieniu rządu zwrócił się szef MSZ, podpisał dziś nowelizację. 

 

- Wielokrotnie apelowałem do prezydenta, aby był prezydentem wszystkich Polaków. Dzisiaj po raz kolejny okazało się, że nie stoi na straży konstytucji, tylko na straży interesów PiS - stwierdził poseł PO. Jak dodał, "tę funkcję będzie musiała wziąć na siebie opozycja prlamentarna".

 

Przypomniał, że Platforma Obywatelska złożyła wniosek o "zabezpieczenie" nowelizacji ustawy o TK, aby "nie mogła być opublikowana do czasu rozwiania wątpliwości przez Trybunał". - Chcemy, aby ta ustawa mogła znaleźć swój czas w TK,  tak żebyśmy naocznie mogli przekonać sie o jej konsytucuyjnosci - wyjaśnił.

 

"PiS prowadzi do wdrożenia PRL-u"

 

Według Tomczyka, "90 proc. ekspertów w Polsce jest zdania, że nowelizacja jest "absolutnie sprzeczna" z konstytucją na bardzo wielu polach". W jego ocenie, PiS prowadzi do "wdrożenia PRL-u".

 

- Przede wszystkim sparaliżuje działalność TK wobec orzekania, wszystkie postępowania, które toczyły się do tej pory, będą musiały być wznowione wedlug nowych zasad i rozpocząć się od początku - powiedział polityk PO. Jak podkreślił, "dlatego tak ważne jest teraz wykonanie tego, o co wnioskowala Platforma".

 

Zdaniem byłego rzecznika rządu E. Kopacz, "kolejna niezależna instytucja dostanie się w ręce ludzi, którzy niszczą bezpieczniki Polski". Tomczyk zaznaczył, że PiS poprzez nowelę ustawy o TK "znów zajmie się instytucjami, które bronią dorobku wolnej Polski". Wskazał, że chodzi o m.in. Narodowy Bank Polski, Prokuraturę Generalną czy Rzecznika Praw Obywatelskich.
 
Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu. Ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.

wj/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie