Schetyna: we wtorek PO zaskarży do TK nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Polska
Schetyna: we wtorek PO zaskarży do TK nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
Polsat News

- Skarga jest pisana i kończona. Jutro będziemy ją składać – zapowiedział były szef MSZ i kandydat na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że będzie to skarga "na wszystkie zmiany, które zostały zaakceptowane przez prezydenta".

Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że "prezydent Andrzej Duda podpisał w ekspresowym tempie nowelę ustawy o TK". - To jest coś złego, to jest coś niedobrego. Szczególnie, że jest to sytuacja, kiedy głowa państwa powinna być arbitrem, powinna wysłuchać wszystkich racji i podjąć decyzję, która będzie czymś, co wyjdzie naprzeciw czy postara się przynajmniej ograniczyć konflikt konstytucyjny, który dzisiaj w Polsce mamy – powiedział.

 

Dodał, że w jego opinii prezydent Duda wybrał takie rozwiązanie, "żeby być bardziej związanym ze swoim środowiskiem politycznym, niż być głową państwa i prezydentem wszystkich Polaków, także tych, którzy na niego nie głosowali”. - To jest zły dzień dla polskiej demokracji i zły dzień dla prezydentury Andrzeja Dudy – podkreślił polityk PO.

 

Szybka nowelizacja

 

Parlament zakończył pracę nad nowelizacją ustawy o TK w zeszłym tygodniu. Prezydent podpisał ją w poniedziałek przed południem. Po południu nowela ukazała się w Dzienniku Ustaw i wraz z ogłoszeniem weszła w życie.

 

Według nowej ustawy TK, co do zasady, ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

 

PAP

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie