Program 500 zł na dziecko droższy niż przewidywano

Biznes
Program 500 zł na dziecko droższy niż przewidywano
Pixabay/FeeLoona/CC0 Public Domain

Program 500 złotych na dziecko będzie droższy nawet o kilka miliardów złotych- w stosunku do wcześniejszych kalkulacji resortu - informuje "Puls Biznesu". Sztandarowy pomysł PiS ma wejść w życie od kwietnia przyszłego roku.

Początkowo Ministerstwo finansów zarezerwowało na ten cel ok 16 mld złotych. Jednak okazuje się, że po dokonaniu ponownych obliczeń kosztów programu resort będzie musiał pozyskać z budżetu dodatkowe środki.

 

- W projekcie z 22 grudnia, resort pracy raz jeszcze przeliczył koszty i niestety zarówno wpływ na wydatki budżetowe, jak i cały sektor finansów publicznych, jest znacznie wyższy niż w dokumencie z początku grudnia - powiedział w rozmowie z dziennikiem jeden z pracowników resortu finansów.

 

Tylko w przyszłym roku, kiedy wypłaty 500 zł będą obowiązywały od kwietnia, potrzebnych będzie dodatkowe 1,7 mld zł. W kolejnych latach zaś, kiedy świadczenie będzie już obowiązywało przez cały rok, kwota ta wzroście do 2,5 mld zł.

 

Gazeta przytacza również wypowiedzi ekspertów, u których plan pomocy rządu dla rodzin budzi obawy. Część z nich uważa, że wypłacanie 500 zł na dziecko może zniechęcić niektórych rodziców do podejmowania pracy, co uzależni ich od finansowego wsparcia.

wj/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie