Polska będzie "jastrzębiem" wobec Rosji. Prognoza Stratfor

Świat
Polska będzie "jastrzębiem" wobec Rosji. Prognoza Stratfor
PAP/EPA/Maxim Shipenkov/POOL

Ściślejsza współpraca z Grypą Wyszehradzką, oddalenie od UE i Berlina - taką politykę Polski w 2016 r. prognozuje amerykański think-tank Stratfor. Przewiduje też, że zamknięte granice w UE staną się "nową normalnością", a Niemcy i Francja skręcą w prawo.

Amerykański ośrodek analityczny w swojej prognozie na przyszły rok zawarł fragment dotyczący Polski. Pada w nim sformułowanie, że Polska będzie prowadzić "jastrzębią" politykę wobec swojego wschodniego sąsiada.

 

"Nowa normalność w UE"

 

Stratfor przewiduje, że w Unii Europejskiej w przyszłym roku "nową normalnością" staną się zamknięte granice i ograniczenia w przepływie osób. Pogłębiać będzie się fragmentacja Unii, kryzys uchodźczy zdestabilizuje Bałkany Zachodnie, a południowa Europa zluzuje dyscyplinę fiskalną i przestanie "zaciskać pasa".

 

Ośrodek ocenia, że nawet jeśli w Wielkiej Brytanii dojdzie do referendum, to Brytyjczycy zagłosują za pozostaniem w UE. Londyn będzie jednak negocjować umowę zmieniającą relacje z Brukselą.

 

Zarówno w Niemczech, jak i we Francji dojdzie do przesunięcia w prawo przed wyborami w 2017 r., pogłębią się też rozbieżności pomiędzy tymi dwiema największymi gospodarkami Europy, a Berlin będzie niechętnie patrzył na Paryż odgrywający rolę lidera integracji.

 

Sytuacja Rosji bez znaczących zmian

 

Według Stratforu ani UE ani USA nie zaostrzą w przyszłym roku sankcji wobec Rosji, jednak sankcje te nie zostaną też znacząco złagodzone. Konflikt na wschodzie Ukrainy nie zakończy się, a Kreml rozprawi się z protestami opozycji przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi.

 

Amerykański ośrodek przewiduje ponadto m.in., że słabnące Państwo Islamskie będzie próbować przeprowadzać kolejne zamachy, Turcja zbliży się do USA i Europy Środkowo-Wschodniej, a w Syrii nie dojdzie do zawarcia porozumienia o podziale władzy.

 

Stratfor to prywatna agencja analityczno-wywiadowcza założona w 1996 r. w Teksasie przez George'a Friedmana.

 

PAP

wj/am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie