Magierowski: prezydent konsultował się z prawnikami z Narodowej Rady Rozwoju

Polska
Magierowski: prezydent konsultował się z prawnikami z Narodowej Rady Rozwoju
Polsat News

- Przed podjęciem decyzji o podpisaniu noweli o Trybunale Konstytucyjnym prezydent Duda rozmawiał oczywiście z prawnikami z NRR. Konsultuje z nimi wszystkie swoje decyzje prawne - zapewnił po podpisaniu przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy ws. TK Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

- Prawnicy i specjaliści od spraw konstytucyjnych, współpracujący z NRR, będą ciągle, mówiąc brzydko, wykorzystywani jako eksperci i doradcy pana prezydenta. Nie tylko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – przyznał w poniedziałek Marek Magierowski.

 

Rzecznik prezydenta dodał, że Andrzej Duda zasięgnął także opinii przedstawicieli Kancelarii Prezydenta - w tym m.in. Anny Surówki-Pasek, która "jest osobą odpowiedzialną za sferę prawną" .  Posiłkował się także "wieloma ekspertyzami z zewnątrz". - Myślę jednak, że przyjdzie jeszcze czas, na to żeby przeanalizować skąd taka decyzja i podpis pana prezydenta - podsumował.

 

W poniedziałak prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Według tych przepisów TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK - w starej ustawie pełny skład to co najmniej 9 sędziów. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie zwykłą. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

 

 

po/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie