Komisja Europejska 13 stycznia zajmie się zmianami w polskim Trybunale Konstytucyjnym

Polska
Komisja Europejska 13 stycznia zajmie się zmianami w polskim Trybunale Konstytucyjnym
Jean-Claude Juncker/European Commission

- Komisja Europejska z niepokojem obserwuje zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, a 13 stycznia ta sprawa będzie omawiana na kolegium komisarzy - poinformowała rzeczniczka KE. Kolegium to posiedzenie Komisji w pełnym 28-osobowym składzie.

Rzeczniczka przypomniała, że pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans wystosował 23 grudnia list do polskich władz, w którym "domagał się dalszych informacji i zaangażowania Komisji Weneckiej", czyli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy i podkreślił "znaczenie rządów prawa jako jednej z wartości UE".

 

"Oczekiwałbym, że ta ustawa nie zostanie wdrożona"

 

W liście do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry komisarz Timmermans wzywał polskie władze do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "Oczekiwałbym, że ta ustawa nie zostanie ostatecznie przyjęta albo przynajmniej, że nie zostanie wdrożona, dopóki wszelkie kwestie dotyczące wpływu tej ustawy na niezawisłość i funkcjonowanie TK nie zostaną w pełni i adekwatnie ocenione" - napisał wówczas wiceszef KE.

 

Rzeczniczka KE powiedziała, że Komisja otrzymała 24 grudnia pierwszą odpowiedź w tej sprawie od polskich władz. - Wyjaśniono, że Polska konsultuje się teraz z Komisją Wenecką - dodała. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker umieścił sprawę TK w porządku obrad kolegium komisarzy na 13 stycznia, do pierwszej dyskusji i oceny na podstawie sprawozdania pierwszego wiceprzewodniczącego Timmermansa.

 

Według nieoficjalnych informacji Komisja oczekuje, by polski rząd złożył wyjaśnienia nie tylko w sprawie nowo przyjętych przepisów, ale także "w sprawie konfliktu między prezydentem a Trybunałem Konstytucyjnym dotyczącym zasadności czy też nowych nominacji członków Trybunału". "Polskie zapytanie do Komisji Weneckiej nie obejmuje obecnego konfliktu między Trybunałem Konstytucyjnym a prezydentem dotyczącego tych nominacji" - stwierdziła pragnąca zachować anonimowość osoba z KE.

 

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim 19 stycznia
 
Według informacji z PE debata dotycząca Polski ma odbyć się 19 stycznia, w bloku debat w godz. 15-23. Jej przedmiotem będą prawa podstawowe w Unii Europejskiej, a oświadczenia przedstawią Rada Europejska i Komisja Europejska. Zgodnie z procedurą, debatę powinno zakończyć przyjęcie uchwały.

 

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie.

 

Według ustawy Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

 

Komisja Wenecka poinformowała, że przyjęcie pełnej opinii w sprawie zapytania Polski na temat Trybunału Konstytucyjnego jest przewidziane podczas sesji w dniach 11-12 marca 2016 roku.

 

PAP

ptw/gr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze