Hiszpania: strażacy walczą z blisko 120 pożarami lasów

Świat
Hiszpania: strażacy walczą z blisko 120 pożarami lasów
PAP/EPA/Miguel Tona

Hiszpańscy strażacy walczą w poniedziałek ze 120 pożarami lasów na północy kraju. W regionach autonomicznych Kantabria i Asturia zima jeszcze nie nadeszła i dawno nie padały deszcze.

Najbardziej dotknięta pożarami jest Kantabria, gdzie zanotowano od rana około 80 pożarów przy wietrze wiejącym z prędkością 130 km na godzinę. Lokalne władze są zaniepokojone komunikatem meteorologicznym na nadchodzące dni, z którego wynika, że "wiać będą gwałtowne wiatry, a wysokie jak na tę porę roku temperatury i słaba wilgotność wpłyną na rozprzestrzenienie się pożarów".

 

"Najtrudniejsza sytuacja jest z 15 pożarami (...), w tym w pobliżu Barcena Mayor", małej wioski z setką mieszkańców w górskim rejonie - głosi komunikat straży pożarnej. W nocy udało się tam ciężarówkami 84 żołnierzy i nie jest wykluczona ewakuacja mieszkańców.

 

 Wysoki wzrost liczby pożarów w porównaniu do lat ubiegłych

 

W Asturii strażacy walczyli z 38 pożarami lasów, z których 31 udało się opanować. Dwa kolejne pożary zanotowano bardziej na wschód, w regionie Nawarra w zachodnich Pirenejach.

 

"W Hiszpanii pastwą pożarów padło w bieżącym roku ponad 54 tysiące lasów i pól więcej niż zanotowano w ciągu lat 2013-14" - poinformowało ministerstwo rolnictwa

 

 

 

 

Reuters, PAP

po/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie