Amazon dalej chce inwestować w Polsce. Obiecuje nowe miejsca pracy

Biznes
Amazon dalej chce inwestować w Polsce. Obiecuje nowe miejsca pracy
Amazon

Amerykański koncern planuje dalszy rozwój sieci centrów logistycznych w Europie, w tym w Polsce - poinformował dyrektor operacyjny Amazon Polska Kerry Person. Obecnie firma dysponuje w kraju trzema centrami: jednym pod Poznaniem oraz dwoma koło Wrocławia.

Szef operacyjny polskiego oddziału poinformował, że koncern szuka nowych lokalizacji w Europie, w tym także w naszym kraju. - W Polsce drzemie ogromny potencjał i będziemy tutaj rozwijać naszą sieć logistyczną. Liczba naszych centrów zależy od naszego tempa rozwoju, a zatem od naszych klientów, w tym także klientów z Polski - powiedział.

 

Dodał, że firma nadal będzie inwestować w istniejące już budynki, a także tworzyć nowe etaty. Nie sprecyzował jednak kiedy i w jaki sporób inwestycje będą sie odbywać.

 

Obecnie centra logistyczne w Bielanach Wrocławskich i w podpoznańskich Sadach, które działają od października 2014 roku zatrudniają na umowach stałych 4,5 tys. osób. Do tej pory firma zainwestowała w naszym kraju ponad 2 mld zł.

 

"Inwestycje w Polsce przekroczyły pierwotny plan"

 

Person poinformował, że w ciągu 1,5 roku, w funkcjonujących w kraju centrach logistycznych osiągnięto poziom zatrudnienia spodziewany dopiero po trzech latach. - Poziom rekrutacji w Polsce przeszedł nasze oczekiwania: w 18 miesięcy zatrudniliśmy 4,5 tys. osób na umowach stałych, choć zobowiązaliśmy osiągnąć taki cel w ciągu trzech lat - powiedział. Zaznaczył, że "inwestycje przekroczyły pierwotny plan". - Zainwestowaliśmy już ponad 2 mld złotych w ludzi, infrastrukturę oraz najnowocześniejsze technologie - podkreślił.

 

Polska jest pierwszym po USA krajem, w którym firma wprowadziła nowatorski, zrobotyzowany system logistyczny. Kilkaset robotów, które automatycznie podnoszą i dowożą do pracowników całe regały z produktami do wysyłki, pracuje w centrum logistycznym w Bielanach Wrocławskich.

 

Do końca grudnia w Amazon trwa rozpoczęty pod koniec października sezon świąteczny. Wiąże się on z zatrudnieniem dodatkowo ok. 9 tys. współpracowników. - Cieszymy się, że nie wszyscy pracownicy sezonowi zakończą współpracę z Amazon po zakończeniu szczytu sprzedaży. Bardzo szybko się rozwijamy, więc po tym sezonie zaoferujemy stałe umowy o pracę ponad 1,5 tys. osób - podał Person.

 

Polskiej strony internetowego sklepu wciąż nie ma

 

Na razie nieznany jest termin uruchomienia internetowego serwisu Amazon, skierowanego do polskich klientów. Obecnie Polacy korzystają ze stron dla odbiorców z innych krajów.

 

- Jeżeli chodzi o polską wersję strony, to na razie nie możemy nic zdradzić. Mogę jedynie powiedzieć, że klienci Amazon w Polsce powinni trzymać rękę na pulsie - powiedział Person.

 

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 r., należy do pionierów w sprzedaży przez internet.

 

PAP

wj/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie