Trzy tysiące migrantów przybyło w ostatnich dniach na wybrzeża Włoch

Świat
Trzy tysiące migrantów przybyło w ostatnich dniach na wybrzeża Włoch
AP, PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Ok. trzech tysięcy migrantów przypłynęło w ostatnich dniach na włoskie wybrzeża. Przeprawę z Afryki przez Cieśninę Sycylijską ułatwia wyjątkowo spokojne o tej porze roku morze. Zwykle w grudniu exodus ten ustaje ze względu na złe warunki pogodowe.

Po raz pierwszy od lat włoska Straż Przybrzeżna oraz marynarka wojenna są w pełnej gotowości o tej porze roku. Wszystko ze względu na bardzo dobrą sytuację na morzu i nadzwyczaj łagodną zimę co powoduje, że  napływ imigrantów nie ustaje. Codziennie wypełnione nimi łodzie i pontony wyruszają z wybrzeży Libii do Włoch.

 

Tylko w pierwszy dzień świąt siły morskie zabrały na pokłady swych statków i łodzi patrolowych ponad 750 uchodźców w sześciu przeprowadzonych w Cieśninie operacjach. Wśród przybyszów jest wiele kobiet i dzieci.

 

Migranci przewożeni są nie tylko na Sycylię, ale także do Kalabrii, gdzie dotarło 370 migrantów z Afryki środkowej. Niektórzy przypływają także na Sardynię. Od początku roku do Włoch przybyło drogą morską ponad 150 tysięcy migrantów.

 

PAP

pen/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie