Telefony i tablety nie wykluczają rodzinnej atmosfery w święta

Technologie
Telefony i tablety nie wykluczają rodzinnej atmosfery w święta
Polsat News

- Jeszcze parę czy paręnaście lat temu święta spędzaliśmy przy telewizorze. Teraz duża część osób korzysta z tabletów oraz telefonów i tam woli szukać ciekawych dla siebie informacji. To jest odbicie tego samego zjawiska - powiedział w Polsat News psycholog internetu dr Jan Zając. Jego zdaniem korzystanie z technologii w święta wcale nie wyklucza rodzinnej atmosfery.

Większość Polaków spędza Boże Narodzenie z rodziną. Jak wynika z ostatnich badań CBOS, jest to ponad 70 proc. respondentów. Wiele osób wykorzystuje święta, aby korzystać z sieci za pomocą telefonów i tabletów. Według specjalisty w dziedzinie psychologii internetu, dr. Jana Zająca nie tworzy to niebezpieczeństwa dla budowania rodzinnych więzi w okresie świątecznym.
 

Za pan brat z technologią


- Technologia towarzyszy nam na co dzień i trudno, żeby ominęła okres świąteczny. Święta coraz częściej spędzamy przy tabletach i telewizorze. Kiedyś spędzaliśmy je przy telewizorze, więc to nie jest nic nowego. Cześć osób teraz woli szukać czegoś w telefonie niż oglądać telewizję - powiedział dr Jan Zając.

 

- Jeśli jest dobra, rodzinna atmosfera, to ona bedzie nawet wtedy, kiedy będziemy wspólnie oglądali telewizję, czy nawet wtedy, kiedy będziemy wykorzystywali komputer lub inne urządzenia po to aby na przykład pograć razem w gry. Z drugiej strony, jeśli atmosfera jest zła, to brak TV, telefonu czy tabletu w niczym nie pomoże - stwierdził dr Zając.


Jak zaznaczył "rodzinna atmosfera może być zarówno wtedy, kiedy oglądamy wspólnie telewizję, jak i wtedy kiedy używamy komputera": - Są sytuacje, w których różne urządzenia mogą nam w tym nawet pomóc. Film, który będziemy odtwarzali na tablecie czy gra na telefonie, także może służyć temu, żeby spędzić razem czas - uważa psycholog.
 

Wygodne miejsca ucieczki


Dr. Zając dodał, że są osoby, które "na święta się izolują", ale jak ocenił - przyczyną takiej sytuacji nie jest technologia. - Nie demonizowałbym tego. Wszystko jest dla ludzi. Technologia jest tylko wygodnym miejscem ucieczki. Gdyby nie ona, takie osoby znalazłyby pewnie inne wyjście, jak telewizor czy inne podobne - podkreślił dr. Jan Zając.

 

Polsat News

wj/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie