Szydło: rodzina jest najważniejsza

Polska
Szydło: rodzina jest najważniejsza
PAP/Radek Pietruszka

Premier Beata Szydło poinformowała, że po programie "500+" dofinansowania na drugie i kolejne dzieci, rząd zaprezentuje program, który pomoże rodzinom kupić własne mieszkanie. Według Beaty Szydło rodzina nadal jest dla rządu priorytetem.

Pierwszym krokiem dbania o rodzinę ma być program "500+", który ma przede wszystkim wspomóc finansowo. - Chodzi o to, żeby rodziny się rozwijały, żeby dzieci przybywało, żeby ludzie młodzi, którzy wyjechali z Polski, bo nie mieli tutaj perspektywy na budowanie swojej przyszłości, wracali - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie, którego udzieliła TV Trwam.

 

Premier przypomniała, że rząd przygotował również rozwiązania, które mają zapobiec odbieraniu dzieci rodzicom z powodu biedy. W poniedziałek rząd przyjął projekt odpowiednich zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Szydło zaznaczyła, że rodzina potrzebuje również czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o pracę i dlatego rząd ma pakiet rozwiązań, kierowany do pracodawców. "To różnego rodzaju ulgi inwestycyjne, rozwojowe, programy, które mają pomóc tym, którzy chcą zakładać własne firmy" - poinformowała.

 

Premier zapowiedziała, że po programie "500+" rząd przedstawi kolejny, który pomoże rodzinom w zakupie własnego mieszkania. - To będzie kilka propozycji. Ale główna idea tego jest taka, żeby średnio zarabiającą rodzinę było stać na zakup mieszkania. Spłata tego mieszkania będzie w czynszu, rozłożona na lata, tak, że rodzina kupuje mieszkanie, ma poczucie bezpieczeństwa, nie kupuje za kredyty frankowe, tylko za polskie złotówki. Państwo jest gwarantem tego, że to mieszkanie będzie wybudowane, potem - że te kredyty będą spłacane. Państwo uczestniczy w tym projekcie w ten sposób, że daje tereny na budowę, przedsiębiorcy budują te mieszkania, wspólnie realizujemy cel, a młodzi ludzie, którzy decydują się na zakup tego mieszkania, mają tani kredyt i spłacają to mieszkanie przez określoną ilość lat w czynszu - wyjaśniła Szydło.

 

Premier zapowiedziała kontynuację zapowiedzianych wcześniej zmian w szkolnictwie przywrócnie poprzedniego wieku szkolnego i likwidację.

 

PAP

pen/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze