Paderewski w Poznaniu. Obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Polska
Paderewski w Poznaniu. Obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Polsat News

97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się inscenizacją przyjazdu do miasta pianisty, kompozytora i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego. W 1918 r. przyjazd artysty zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

 

Dziś, podobnie jak blisko 100 lat temu, na poznańskim Dworcu Letnim zebrały się tłumy poznaniaków, aby witać wybitnego pianistę i polityka. W rolę Ignacego Jana Paderewskiego od 12 lat wciela się aktor Edmund Dudziński. Na powitanie zebrani odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, po czym Paderewski pozdrowił zebranych i po raz kolejny przemówił do tłumu, wzywając do walk o niepodległą Wielkopolskę i Polskę.

 

- Pozdrawiam was Wielkopolan, żeście zawsze godni byli i znakomicie działali w XIX w. w pracy organicznej, gospodarczej i byliście zawsze przykładem dla wszystkich w czasie zaborów. Byliście znakomitymi gospodarzami i Polakami - mówił Paderewski-Dudziński. - Wzywam wszystkich do budowy wolnej, zgodnej ze wszystkimi Polski. Polski chłopów, robotników, inteligentów. Polski od Tatr do morza - powiedział do zebranych, słowami Paderewskiego, Dudziński.

 

Przyjazd Paderewskiego zakończył koncert pieśni patriotycznych i kolęd w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego, który zorganizował inscenizację.

 

Polsat News, PAP

pen/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie