Coraz więcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy w Polsce

Polska
Coraz więcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy w Polsce
PAP/EPA/Stephanie Lecocq

Liczba cudzoziemców, którzy starają się azyl w Polsce wzrasta. W tym roku wniosek o azyl w naszym kraju złożyło 11 tys. osób, w zeszłym roku takich wniosków było 8 tys. - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W tym roku najwięcej decyzji o nadaniu statusu uchodźcy uzyskali obywatele: Syrii - 202 osoby, Iraku - 24, Rosji - 20, Białorusi - 13 oraz Afganistanu - 8 osób.

Od początku roku do połowy grudnia 2015 roku status uchodźcy otrzymało w Polsce 346 osób. W 2014 roku były to 262 osoby. Większość z nich to obywatele Syrii.

 

Status uchodźcy zgodnie z Konwencją Genewską, nadaje się cudzoziemcowi, który ze względu na uzasadnioną obawę przed prześladowaniem go z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej, a także gdy nie może korzystać z ochrony we własnym kraju.

 

Dwa razy więcej azylantów w Europie

 

Przez pierwsze trzy kwartały 2015 roku w krajach zachodnioeuropejskich odnotowano wzrost liczby wniosków z 450 tys. w 2014 r. do 900 tys. w 2015 r. Sytuacja ta spowodowała, że w wielu państwach brakuje miejsc w ośrodkach recepcyjnych.

 

Europejskim liderem w liczbie wniosków o udzielenie azylu są Niemcy. którzy przyjęli 32 proc. starających się. Nieco mniej cudzoziemców stara się o pomoc międzynarodową na Węgrzech, w Szwecji, we Włoszech i Austrii. Starający się o nadanie statusu uchodźcy to głównie obywatele Syrii (222 tys.), Afganistanu (103 tys.), Kosowa (69 tys.), Albanii (54 tys.) i Erytrei (36 tys.).

 

W Polsce najwięcej Rosjan

 

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala twierdzi, że o nadanie statusu uchodźcy w naszym kraju ubiegają się głownie Rosjanie. Jak podkreślił, jest to trend, który utrzymuje się od 20 lat. W 2014 r. złożyli 4,1 tys. wniosków w 2014 r. i 7,5 tys. w 2015 r. Na drugiej pozycji znajdują się obywatele Ukrainy (2,3 tys. i 2,2 tys.).

 

- Wzrost liczby obywateli Ukrainy zainteresowanych statusem uchodźcy podlega stałemu monitoringowi - powiedział Rogala. Podkreślił, że zdecydowana wększość postepowań wobec obywateli Ukrainy dotyczy legalizacji pobytu, a wnioski o ochornę stanowią jedynie 3 proc.

 

Kolejne miejsca zajmują obywatele: Gruzji (726 i 384), Tadżykistanu (107 i 500) oraz Syrii (115 i 289).

 

Szef UdSC zaznaczył, że w bieżącym roku sytuacja migracyjna Polski została "zdominowana dyskusją nad poszukiwaniem rozwiązań zmierzających do wstrzymania i zapobieżenia dalszej masowej migracji do Europy, z którą mamy aktualnie do czynienia".

 

Krótszy okres oczekiwania na decyzję

 

Średni okres trwania postępowania przez trzy kwartały tego roku wynosił ponad 4 miesiące. Rok wcześniej było to średnio 6,5 miesiąca. Z kolei liczba cudzoziemców pozostających pod opieką UdSC waha się od początku roku pomiędzy 3,7 tys. a 4,5 tys.

 

Oprócz wniosków o nadanie statusu uchodźcy przybywa także postępowań w sprawie legalizacji pobytu. Od początku roku wojewodowie przyjęli ponad 103 tys. wniosków na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego UE. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym, kiedy było ich 64 tys. Większość tego typu wniosków złożyli obywatele Ukrainy (65,6 tys.).

 

PAP

wj/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie