Arcybiskup w areszcie na mszy dla osadzonych

Polska
Arcybiskup w areszcie na mszy dla osadzonych
PAP/Andrzej Grygiel
Arcybiskup Wiktor Skworc odprawił w areszcie śledczym w Katowicach mszę dla osadzonych.

Mszę dla osób osadzonych w areszcie śledczym w Katowicach odprawił w sobotę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. W homilii hierarcha nawiązywał do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.

Abp Skworc powiedział przed mszą, że dzięki tej uroczystej mszy osadzeni "czują się zauważeni przez Kościół, przez posługę kapelana" oraz, "że nie są zmarginalizowani". - To dla nich jest ogromnie ważne, żeby być w tym szczególnym dniu, w tym szczególnym czasie z nimi, dać im nadzieję, perspektywę - powiedział hierarcha.

 

Jestesmy duszpasterzami wszystkich

 

- Jesteśmy duszpasterzami wszystkich, którzy na terenie diecezji przebywają - dodał abp Skworc.

 

W homilii hierarcha nawiązał do Jubileuszu Miłosierdzia, który rozpoczął się 8 grudnia otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a zakończy się 20 listopada 2016 r. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

 

- Ojciec święty w bulli "Misericordiae vultus" pisze o sprawiedliwości i miłosierdziu i rozróżnia te dwie rzeczywistości. Mówi, że w państwie prawa, że w porządku państwowym, porządku społecznym, bardzo się akcentuje sprawiedliwość, a w porządku religijnym - szczególnie w tym roku - akcentujemy miłosierdzie, które jest ostateczną odpowiedzią Pana Boga na ludzkie grzechy - powiedział w homilii metropolita katowicki.

 

Po mszy abp Skworc podkreślał, że jest to "przekaz, który do każdego powinien w tym roku dotrzeć niezależnie od tego, czy ktoś jest oddzielony od tego świata więziennymi murami czy kratami".

 

Ponad dwadzieścia lat spotkań w areszcie

 

Świąteczne spotkania z aresztantami w Katowicach zapoczątkował ponad dwadzieścia lat temu obecny arcybiskup senior Damian Zimoń, który odwiedzał osadzonych w Boże Narodzenie i Wielkanoc. W katowickim areszcie śledczym przebywa obecnie około 320 osadzonych, w tym około 80 kobiet.

 

W okresie świątecznym część z aresztantów może wyjść na przepustki, to dla nich jedna z form nagrody. W czasie świąt udzielane są też dłuższe widzenia. Część osadzonych uczestniczy w programie integracji rodzin, w ramach których umożliwiane są widzenia z rodziną w przystosowanym do tego pomieszczeniu. Przed świętami osadzeni mogli m.in. wziąć udział w jasełkach, były teżrozdawane prezenty dla ich dzieci.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie