Papież: niech nasza bliskość dotrze dziś do najsłabszych. Apeluje o pokój w Syrii i potępia terroryzm

Świat

Franciszek zaapelował o pokój i dialog w regionach dotkniętych konfliktami, między innymi w Ziemi Świętej, Syrii, Iraku, na Ukrainie i w Kolumbii. W tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziu papież Franciszek dziękował też wszystkim, którzy przyjmują uchodźców z krajów ogarniętych wojną. Oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych, a ataki te nazwał "haniebnymi".

Zwracając się w piątek w południe z balkonu bazyliki Świętego Piotra do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu, Franciszek nawiązał do uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie wyznaczenia "mapy drogowej" dla rozwiązania konfliktu w Syrii.


- Prosimy Pana, aby porozumienie osiągnięte na forum ONZ mogło jak najszybciej doprowadzić do uciszenia zgiełku broni w Syrii i zaradzić niezwykle poważnej sytuacji humanitarnej wyczerpanej ludności - powiedział.


Franciszek wezwał społeczność międzynarodową, aby skoncentrowała swą uwagę na położeniu kresu okrucieństwom w Syrii i Libii, a także w Iraku, Jemenie i Afryce Subsaharyjskiej.


Przywołał też falę zamachów terrorystycznych w wielu krajach. - Moja myśl biegnie również ku osobom dotkniętym haniebnymi aktami terroryzmu, zwłaszcza ostatnich masakr, które miały miejsce w Egipcie, Bejrucie, Paryżu, Bamako i Tunisie - oświadczył.


Prosił też: "Niech Boże Narodzenie przyniesie prawdziwy pokój także Ukrainie, zapewni ulgę osobom dotkniętym skutkami konfliktu i pobudzi wolę do realizacji podpisanych umów, aby przywrócić zgodę w całym kraju".


Franciszek wyraził uznanie dla ludzi i krajów przyjmujących migrantów


- Gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja, a tam, gdzie rodzi się nadzieja, ludzie odnajdują godność. A jednak także dziś rzesze mężczyzn i kobiet są pozbawiane swej ludzkiej godności i podobnie jak Dzieciątko Jezus cierpią z powodu zimna, ubóstwa i odrzucenia przez ludzi - przypomniał papież.


Wyraził uznanie dla ludzi i krajów przyjmujących migrantów: "Niech zostaną wynagrodzeni obfitym błogosławieństwem zarówno osoby, jak i państwa, które wielkodusznie starają się ratować i przyjmować wielu migrantów i uchodźców, pomagając im zbudować godną przyszłość dla siebie i swoich bliskich oraz integrować się w przyjmujących ich społeczeństwach".


Franciszek przypominał wiernym, że dzięki Jezusowi możliwe jest wzajemne spotkanie, nawiązanie dialogu, pojednanie.


Na zakończenie spotkania z wiernymi papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu) oraz złożył świąteczne życzenia.


PAP

am/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie