Włochy: w Pompejach odrestaurowano sześć starożytnych domów

Świat
Włochy: w Pompejach odrestaurowano sześć starożytnych domów
PAP/EPA/CESARE ABBATE

W Pompejach otwarto sześć odrestaurowanych starożytnych budynków dawnego miasta, zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. Prace na terenie wykopalisk archeologicznych odbywały się ramach Wielkiego Projektu Pompeje, dysponującego kwotą 105 milionów euro, sfinansowanego przez UE. W ceremonii uczestniczył premier Włoch Matteo Renzi.

Dotąd o słynnych wykopaliskach było głośno ze względu na ich katastrofalny stan - zawalające się antyczne mury i budynki.

 

- Wiadomością były walące się zabytki, teraz jest nią ich konserwacja - stwierdził szef rządu. - Włochy są obecnie w sytuacji, w której mogą powiedzieć: dość nieukończonym pracom i robotom publicznym - dodał Renzi.

 

Wśród sześciu odrestaurowanych starożytnych zabytków są dobrze zachowane domy mieszkalne i pralnia (tzw. fullonica) Stefanusa, jedna z najbardziej imponujących pozostałości starożytnego miasta.

 

Włochy otrzymały finanse na konserwację zabytków, gdy podniesiono alarm z powodu coraz gorszego stanu terenu archeologicznego, który przez lata był zaniedbywany.


PAP

 

 

wj/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie