Senat za ustawą o dofinansowaniu likwidacji kopalń i odprawach dla zwalnianych górników

Biznes
Senat za ustawą o dofinansowaniu likwidacji kopalń i odprawach dla zwalnianych górników
Polsat News

Przedłużenie możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie do końca 2018 roku - zakłada nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W nocy ze środy na czwartek Senat nie wprowadził do niej poprawek. Za opowiedziało się jednogłośnie 86 senatorów.

Wcześniej we wtorek Sejm uchwalił tę nowelizację. Za przyjęciem ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego głosowało 404 posłów, przeciw było 19, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że za przyjęciem tej ustawy głosowała także opozycja.

 

Środki naprawcze i osłonowe do końca 2018 r.

 

Projekt umożliwia finansowanie z budżetu państwa likwidacji kopalń węgla kamiennego dokonywanych w latach 2016-2018, czyli do terminu, na który zgodziła się Komisja Europejska. W uzasadnieniu napisano, że ustawa przewiduje "nowe instrumenty pomocowe w związku z kopalniami, które zostaną lub zostały postawione w stan likwidacji po dniu 1 stycznia 2007 r., ale przed dniem 1 stycznia 2019 r.".

 

Jak zapewnia Ministerstwo Energii, projekt nie zakłada likwidacji, a dotyczy m. in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (odpowiedzialnej za ich zamykanie) zbędnego majątku spółek węglowych. "Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK SA, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów" - twierdzi resort.

 

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił, że zgodnie z nowelą będą "wygaszane niektóre jednostki związane z poszczególnymi częściami kopalń".  - Chodzi o to, by przekazać te części kopalń, które już są nieistotne, które nie są związane z wydobywaniem węgla kamiennego" - dodał. Zapewniał, że nie ma mowy o likwidacji całych kopalń, tylko o ich "odciążenie".

 

Ograniczenie odpraw

 

Nowela zakłada też wprowadzenie zasady, że im szybciej pracownik kopalni podejmie decyzję o skorzystaniu z jednorazowej odprawy pieniężnej, tym wyższe będzie to świadczenie. Decydująca będzie tu data zbycia kopalni Spółce Restrukturyzacji Kopalń, odpowiedzialnej za ich zamykanie.

 

Pracownicy, którzy rozwiążą umowy o pracę w okresie 3 miesięcy od dnia zbycia kopalni otrzymają 12-krotność wynagrodzenia, ci którzy zrezygnują w 6 miesięcy 8-krotność wynagrodzenia, a ci którzy odejdą dobrowolnie po 9 miesiącach od dnia zbycia kopalni otrzymają 4-krotność wynagrodzenia.

 

Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących pracy na powierzchni, które wchodzą w życie po upływie czterech miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

PAP

mr/ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie