Senat za nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS

Polska
Senat za nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS
PAP/Paweł Supernak

Senat w nocy ze środy na czwartek przyjął - bez wprowadzania poprawek – nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta. Ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Za nowelizacją głosowało 58 senatorów, przeciw było 28, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej poparcia Senatu nie uzyskał wniosek mniejszości senackich komisji o odrzucenie tej nowelizacji.

 

- Ustawa jest naprawdę dobra, ona wzmacnia Trybunał Konstytucyjny i absolutnie nie zgadzam się z tymi opiniami, które mówią o tym, że to jest paraliż. Nie, to jest uporządkowanie TK. W każdym demokratycznym państwie toczą się debaty wokół TK - powiedział dziennikarzom po głosowaniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

 

Kolejne nocne głosowanie

 

Pytany o nocną porę głosowań odpowiedział, że "to była ważna ustawa, której nie mogliśmy już odkładać". - Chcieliśmy, aby zakończył się ten spór wokół TK, zupełnie niepotrzebna awantura - dodał. Według Karczewskiego, prawdopodobnie jeszcze w czwartek nowela zostanie przekazana do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Debata w Senacie nad tą ustawą trwała ponad dziewięć godzin i zakończyła się o godz. 3.20. Do głosowań przystąpiono kilkanaście minut później.

 

Senatorowie PO zarzucali w trakcie dyskusji m.in., że celem nowelizacji jest chęć forsowania przez PiS ustaw niezgodnych z konstytucją. Podkreślali także, że awantura o TK obniża pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Z kolei senatorowie PiS mówili o konieczności działań naprawczych wokół Trybunału i przypominali, że to Platforma kilka miesięcy temu rozpoczęła ten spór o TK.

 

Sejm uchwalił tę nowelizację po burzliwych obradach we wtorek późnym wieczorem. TK, co do zasady, będzie orzekać w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów. Orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów. W ustawie pozostawiono zapis, że siedzibą TK jest Warszawa.

 

Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do TK wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie. Nowoczesna zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o prewencyjną kontrolę noweli.

 

Zbadanie zgodności z konstytucją

 

W środę w przyjętym stanowisku prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaapelowało do prezydenta rozważenie wystąpienia do TK o zbadanie zgodności z konstytucją tej nowelizacji jeszcze przed jej podpisaniem.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie