RPO apeluje do prezydenta by skierował ustawę o TK do Trybunału

Polska
RPO apeluje do prezydenta by skierował ustawę o TK do Trybunału
Polsat News, PAP/Jacek Turczyk

O niepodpisywanie nowelizacji ustawy autorstwa PiS i kontrolę prewencyjną zwrócił się do prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zaapelował, aby Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Z podobnym apelem wystąpiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W piśmie do prezydenta RPO zwraca uwagę, że w sprawie nowelizacji swoje zarzuty dotyczące niezgodności z konstytucją przedstawili Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka."Zarzuty te nie zostały rozpatrzone merytorycznie i wnikliwie w toku prowadzonych pospiesznie prac legislacyjnych. Co więcej, w czasie prac Komisji Ustawodawczej zgłoszone zostały dodatkowe poprawki, do których powyższe organy i instytucje nie miały szansy się ustosunkować - napisał Adam Bodnar.

 

Zdaniem rzecznika dodatkowo za koniecznością odesłania ustawy do Trybunału przemawia fakt, iż wejdzie ona w życie z dniem jej ogłoszenia, bez zachowania vacatio legis. Według niego świadczy to "oczywistym, dającym się zauważyć bez dogłębnej analizy prawnej, naruszeniem przez prawodawcę zasady zaufania obywateli do państwa i prawa wynikającej z art. 2 Konstytucji RP".

 

W apelu RPO zauważa, że "niedopuszczalne jest, aby nowe unormowania zaskakiwały swych adresatów, w tym przypadku zaś, aby bez odpowiedniego okresu dostosowawczego regulowały ustrój konstytucyjnego organu jakim jest Trybunał Konstytucyjny". Dodaje także, że nowela wpłynie na "przestrzeganie praw i wolności człowieka i obywatela, na straży których, zgodnie stoi Rzecznik Praw Obywatelskich".

 

KRS:"Pierwotny projekt różnił się od procedowanego przez Sejm"

 

O niepodpisywanie ustawy zwróciło się do prezydenta także m.in prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.  - Prosimy prezydenta, żeby rozważył wystąpienie do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji przed jej podpisaniem" - napisała KRS. Rada podkreśliła,  że pierwotny poselski projekt nowelizacji diametralnie różnił się od procedowanego następnie przez Sejm, co "może skutkować wadliwością całego procesu legislacyjnego".


HFPC:"Zmiany w ustawie będą miały konsekwencje międzynarodowe"

 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaalarmowała, że "cel i kształt uchwalonych regulacji" oraz „pospieszne tempo prac i brak jakichkolwiek konsultacji społecznych oraz opinii eksperckich w sprawie zgłaszanych zarzutów" wpływa na rzetelny proces tworzenia prawa w demokratycznym państwie.

 

Według Fundacji zmiany w ustawie o TK spowodują negatywne konsekwencje na poziomie prawa międzynarodowego, w szczególności w kontekście Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. "Brak zapewnienia efektywnych mechanizmów dochodzenia praw przed Trybunałem Konstytucyjnym skutkować będzie zmianą linii orzeczniczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ponieważ zmieniają się dostępne i skuteczne mechanizmy ochrony praw i wolności na poziomie krajowym" - argumentuje HFPC.

 

Senat w nocy ze środy na czwartek przyjął - bez wprowadzania poprawek – nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta. Jej wejście w życie ma nastąpić z dniem ogłoszenia.

 

Przeciwko zmianom protestowała opozycja. Jej zdaniem przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

 

PAP

Foto: PAP/Jacek Turczyk, wideo: Polsat News

wj/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie