Putin: Rosja wybuduje elektrownie atomowe w Indiach

Świat
Putin: Rosja wybuduje elektrownie atomowe w Indiach
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV / POOL

Rosja planuje wybudowanie w Indiach w ciągu dwudziestu lat co najmniej sześciu elektrowni atomowych - powiedział w czwartek w Moskwie rosyjski prezydent Władimir Putin po spotkaniu z szefem indyjskiego rządu Narendrą Modim. Rozmowy dotyczyły współpracy w sferze obronności i energetyki.

Jak dodał Putin, Moskwa i Delhi współpracują także z powodzeniem nad produkcją ponaddźwiękowych rakiet manewrujących BrahMos o zasięgu 300 km i planują wspólnie produkować nowy typ myśliwca odrzutowego i samolotu transportowego.

 

Rosyjski przywódca wyraził silne poparcie dla Indii w staraniach o przyznanie stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, wychwalając "dobrze zrównoważony i odpowiedzialny kierunek polityki zagranicznej" Delhi.

 

Spadła wymiana handlowa na linii Rosja-Indie

 

Wymiana handlowa między Indiami i Rosją, która w 2014 r. była na poziomie prawie 10 mld USD, w tym roku zmalała o ponad 14 proc. Jako przyczynę tego spadku Putin podał obniżenie na światowych rynkach cen ropy naftowej, która jest głównym towarem eksportowym Rosji. Prezydent Rosji podkreślił, że oba kraje winny rozwijać bliższą współpracę przemysłową.

 

Rosyjski koncern Rosatom wybudował już 1000-megawatowy reaktor w elektrowni atomowej w Kudankulam w stanie Tamilnadu na południu Indii. Obecnie na ukończeniu w tej samej siłowni jest budowa drugiego takiego reaktora.

 

Putin: trwają przygotowania do budowy kolejnych reaktorów

 

Szef rosyjskiego państwa powiedział, że obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy kolejnych dwóch reaktorów atomowych. Rosja zamierza wybudować łącznie 12 reaktorów atomowych w Indiach w ciągu 20 lat - wynika z wcześniej zawartej umowy. Podpisana po czwartkowych rozmowach umowa zakłada, że komponenty do budowanych przez Rosjan reaktorów będą produkowane w Indiach - podaje agencja Associated Press.

 

- Tempo naszej współpracy w energetyce nuklearnej rośnie - powiedział premier Modi. - Zawarte dzisiaj porozumienie zwiększy udział wytwarzanych przez Indie elementów do tych reaktorów - dodał.

 

Przedstawiciele obu państw podpisali również porozumienia dotyczące produkcji śmigłowców, przyszłych wspólnych poszukiwań rosyjskich zasobów ropy naftowej oraz ułatwień wizowych dla biznesmenów.

 

PAP

 

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie