Jak wypatrywać pierwszej gwiazdki?

Kultura
Jak wypatrywać pierwszej gwiazdki?
Polsat News

Od Wigilii dzieli nas już tylko kilka godzin. Znakiem do rozpoczęcia wieczerzy jest symboliczna pierwsza gwiazdka. Jednak zdaniem naukowców wyczekiwane światło gwiazdy często mylone jest z blaskiem planet. Informacje o tym jak szukać, by się nie pomylić znalazł Michał Stela.

Pierwszą gwiazdką w poprzednich latach często były dla nas najbliższe nam planety, Mars i Wenus. Są one jaśniejsze od gwiazd, więc dostrzegaliśmy je na niebie jako pierwsze. W tym roku będą się one znajdować pod horyzontem. Nie oznacza to, że po zapadnięciu zmroku nic nie zobaczymy. Planem awaryjnym może być przelatująca nad Polską Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Dokładnie o godzinie 16:45 przez 4 minuty będziemy mogli zaobserwować jak nisko nad horyzontem rozświetla nieboskłon.

 

Prawdziwa gwiazdka

 

Z pewnością nie szukajmy jej na niebie wschodnim. Tam księżyc będzie zbliżał się do pełni, a jego blask będzie coraz większy, przez co nie uda nam się nic dostrzec.


Około godziny 16:00 będziemy mogli ujrzeć trzecią z najjaśniej świecących gwiazd. Będzie to Wega z konstelacji Lutni.


Propozycją dla wytrwalszych, którzy wieczerzę wigilijną rozpoczynają nieco później, jest Syriusz z konstelacji Wielkiego Psa. O 20:00 najjaśniejszą gwiazdą ziemskiego nieba po Słońcu - Syriusza.

 

Z kolei o 1:00 w nocy na niebie pojawi się także kometa C/2013 US10. Naukowcy nazwali ją Catalina, gdyż odkryto ją w ramach badania nieba Catalina Sky Survey. Kometa zbliży się na naszej planety na odległość 108 milionów kilometrów. Z uwagi na jej dużą jasność, będzie widoczna nawet bez teleskopu czy lornetki. Catalina zacznie się oddalać od Ziemi w połowie stycznia 2016 roku.

 

polsatnews.pl

 

wj/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie