Wiceszef KE: oczekujemy, że nowelizacja ws. TK nie zostanie przyjęta

Świat
Wiceszef KE: oczekujemy, że nowelizacja ws. TK nie zostanie przyjęta
Partij van de Arbeid / Flickr (CC BY 2.0)

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował w środę list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wezwaniem do nieuchwalania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Timmermans napisał, że "Komisji Europejskiej dano do zrozumienia", iż Sejm w przyspieszonej procedurze przyjął ustawę nowelizującą obecną ustawę o TK.

 

Ziobro: Timmermans został wprowadzony w błąd

 

Minister sprawiedliwości powiedział, że bardzo szanuje Timmemansa i jest przekonany, że pierwszy wiceprzewodniczący KE został wprowadzony w błąd przez polską opozycję. - Bardzo nad tym ubolewam. Jeśli będę miał możliwość, chętnie porozmawiam z panem komisarzem i wyjaśnię mu, jakie okoliczności towarzyszyły przyjęciu przez polski Sejm ustawy" (o TK – red.) - podkreślił Ziobro.

 

Zaznaczył, że chętnie uspokoiłby Timmermansa, że - polska demokracja jest oparta na twardych fundamentach, którym nic nie zagraża". Minister sprawiedliwości podkreślił, że jego zdaniem zmiany dotyczące Trybunału były konieczne i zostały przeprowadzone - zgodnie z regułami demokratycznymi przez legalnie wybraną większość w polskim Sejmie".   

 

W liście wiceszef KE napisał: "Ta nowelizacja - jak wynika z informacji, którymi dysponujemy - dotyczy funkcjonowania Trybunału, a także niezawisłości jego sędziów. Oczekiwałbym, że ta ustawa nie zostanie ostatecznie przyjęta albo przynajmniej, że nie zostanie wdrożona, dopóki wszelkie kwestie dotyczące wpływu tej ustawy na niezawisłość i funkcjonowanie TK nie zostaną w pełni i adekwatnie ocenione".

 

Timmermans powołuje się na wyroki TK wydane 3 i 9 grudnia w sprawie kolejnych nowelizacji ustawy o TK, odnotowując, że od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm "prezydent ma obowiązek przyjąć ślubowanie", a także, że wybór trzech sędziów na te wakaty przez obecny Sejm "nie może być uważany za ważny".

 

Rządy prawa to wspólna wartość UE

 

Wiceszef KE podkreśla, że rządy prawa są jedną ze wspólnych wartości, na których osadzona jest UE. "Dlatego KE przywiązuje wielką wagę do zapobiegania pojawieniu się sytuacji, w których rządy prawa w jednym z państw członkowskich mogłyby być podane w wątpliwość, na przykład kiedy podważona byłaby integralność, stabilność i właściwe funkcjonowanie krajowego sądu konstytucyjnego" - pisze w liście Timmermans.

 

List kończy się prośbą o przesłanie informacji "o sytuacji konstytucyjnej w Polsce", a także o krokach, jakie adresaci "mają zamiar podjąć w odniesieniu do dwóch wyżej wymienionych orzeczeń TK i najnowszej modyfikacji ustawy o TK".

 

Timmermans zaleca także ścisłą współpracę polskich władz z Komisją Wenecką, czyli Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

 

W środę około godz. 18 Senat rozpoczął dyskusję na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wcześniej senackie komisje zarekomendowały przyjęcie noweli ustawy o TK autorstwa PiS bez poprawek. We wtorek późnym wieczorem po burzliwych obradach nowelizację uchwalił Sejm. Przeciwko zmianom protestuje opozycja.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie