"Washington Post" apeluje do Obamy o wywarcie wpływu na rząd w Polsce

Świat
"Washington Post" apeluje do Obamy o wywarcie wpływu na rząd w Polsce
Washington Post

W amerykańskiej gazecie "Washington Post" ukazał się ostry artykuł o sytuacji politycznej w Polsce. "Nowi prawicowi przywódcy Polski przekroczyli granice. Prezydent USA mógłby wywrzeć na nich wpływ i dać im do zrozumienia, że ich działania mogą zaszkodzić relacjom z Waszyngtonem oraz podkopać polski sukces” - pisze dziennik.

"WP" podkreśla, że "przez ostatnie dwie dekady Polska była liderem wśród postkomunistycznych państw Europy Środkowej z coraz szybciej rozwijającą się gospodarką i rosnącym wpływem w NATO i Unii Europejskiej". Dlatego też - dodaje gazeta - "nagły wybuch kryzysu politycznego w Warszawie wywołał szok po obu stronach Atlantyku".

 

Gazeta przypomina, że działania Prawa i Sprawiedliwości skłoniły szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza do oświadczenia, że w Polsce trwa "zamach stanu".

 

Przejęcie kontroli nad TK najbardziej niepokojące

 

"WP" za najbardziej niepokojące uznaje próby przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym. Według dziennika "PiS i jej przywódca Jarosław Kaczyński przekroczyli granicę, nie akceptując wyroku Trybunału, który uprawomocnił trzy z pięciu poprzednich nominacji sędziowskich".

 

"Utrudniając Trybunałowi podejmowanie decyzji, nowa ustawa może usunąć najważniejszą kontrolę nad nowym rządem" - ocenia "WP".

 

Masowe demonstracje i gorąca debata, wywołana kryzysem wokół Trybunału, świadczą o tym, że Polska pozostaje solidną demokracją - uważa gazeta i dodaje, że wielu Polaków obawia się, że "Kaczyński zamierza pójść drogą swego sojusznika, premiera Węgier Viktora Orbana", który naraził na szwank krajowe instytucje i wyrażał pogardę dla liberalnej demokracji.

 

Działania PiS mogą popsuć relacje z Waszyngtonem

 

"Kaczyński i jego partia są wrogo nastawieni do Rosji i nieufni wobec Niemiec, ale ogólnie są proamerykańscy. Stwarza to dla administracji prezydenta Baracka Obamy okazję do wywarcia wpływu na rząd. Administracja powinna powiedzieć przywódcom w Warszawie, że osłabienie kontroli sądowniczej, czystki wśród krytyków w państwowych mediach i dalsze prześladowanie przeciwników politycznych szybko popsują relacje z Waszyngtonem i podkopią polski sukces" - konkluduje gazeta.

 

PAP, Washington Post

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie