Trybunał UE oddali skargę Polski na dyrektywę tytoniową. Uderzy to w polski przemysł tytoniowy

Biznes
Trybunał UE oddali skargę Polski na dyrektywę tytoniową. Uderzy to w polski przemysł tytoniowy
Flickr/LawPrieR/CC BY 2.0

- Żaden z argumentów podniesionych przez Polskę, przy wsparciu Rumunii, przeciwko zakazowi papierosów mentolowych nie został uwzględniony, w związku z czym należy oddalić skargę - uznała w środę rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE. Juliane Kokott potwierdziła tym samym słuszność przepisów ws. zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i stosowania atrakcyjnych opakowań.

Polski rząd zaskarżył przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych ze względu na "istotne konsekwencje gospodarcze", które niosą one dla naszego kraju. Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. Przoduje też, jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów mentolowych.

 

Nasz rząd twierdził w skardze, że kwestia konsumpcji papierosów mentolowych - zarówno pod względem wpływu na zdrowie publiczne, jak i ewentualnych kosztów społecznych i gospodarczych związanych z zakazem ich sprzedaży - ma charakter lokalny, ograniczony do wąskiej grupy państw członkowskich.

 

"Charakterystyczne aromaty tuszują gryzący smak dymu"

 

Z tymi twierdzeniami nie zgodziła się rzeczniczka Trybunału, wskazując na różnice w regulacjach dotyczących papierosów mentolowych w poszczególnych państwach członkowskich. Jej zdaniem twórcy dyrektywy tytoniowej mieli rację, zwracając uwagę na problem o wymiarze transgranicznym, który może zostać rozwiązany jedynie na poziomie Unii, a nie na państw członkowskich.

 

"Mentol, podobnie jak inne charakterystyczne aromaty, może zasadniczo skutkować złagodzeniem lub zatuszowaniem na ogół ostrego, wręcz gryzącego smaku dymu tytoniowego. W ten sposób powstaje poważne zagrożenie, że papierosy aromatyzowane ułatwią niepalącym rozpoczęcie konsumpcji tytoniu, a palaczom z przyzwyczajenia utrudnią zerwanie z uzależnieniem" - wskazano w omówieniu opinii rzeczniczki Trybunału.

 

Ostrzeżenie o zagrożeniu na 65 proc. powierzchni paczki

 

Kokott potwierdziła również zasadność przepisów, które przewidują, że 65 proc. powierzchni opakowań papierosów będą zajmować ostrzeżenia zdrowotne, a paczka nie może mieć atrakcyjnego kształtu przypominającego np. szminkę czy flakon perfum.

 

Eksperci podkreślają również, że zakaz sprzedaży papierosów mentolowych jest szczególnie istotny dla młodzieży i kobiet. W Polsce co czwarta kobieta pali właśnie papierosy mentolowe.

 

Konsumpcja tytoniu jest pierwszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Unii Europejskiej; powoduje ich ok. 650 tys. rocznie. Opinia rzecznika generalnego nie jest jednak wiążąca dla Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują.

 

PAP

po/am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie