Rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Cichociemni, Sienkiewicz i Nowowiejski patronami

Polska
Rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Cichociemni, Sienkiewicz i Nowowiejski patronami
PAP/Rafał Guz

We wtorek Sejm przyjął uchwały ustanawiające patronów nadchodzącego roku, który będzie także rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Izba wyraża nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej" głosi uchwała. Podczas wszystkich głosowań na patronów żaden poseł nie był przeciwko.

W dokumencie o ustanowieniu 2016 r. Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski przypomniano słowa Jana Pawła II: "Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiego Zachodu i zaczęła budować swą przyszłość na fundamencie Ewangelii. Od tamtych czasów staliśmy się pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny narodów ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Wespół z innymi narodami Europy jesteśmy współtwórcami, a zarazem dziedzicami bogatej historii i kultury". Uchwałę przygotowało PiS.


W uchwale przypomina się też obchodzone 50 lat temu, w 1966 r. uroczystości "Sacrum Millennium Poloniae" i ich znaczenie na polskiej drodze do wolności "były one masową demonstracją wiary oraz wyrazem oporu wobec władz komunistycznych" - podkreślono.


"Będziemy jako rząd wspierali obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, będziemy chcieli, żeby to był czas refleksji nad naszą tożsamością, nad wartościami chrześcijańskimi" - zadeklarował kilka tygodni temu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski oraz NCK powstała specjalna strona internetowa Chrzest966.pl, na której znaleźć można informacje na temat obchodów.

 

"My wszyscy z niego"


Również PiS złożyło propozycję ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W przyszłym roku wypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza.


"Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków" - głosi uchwała. Przytoczono w niej też słowa Stanisława Cata-Mackiewicza, który napisał o Sienkiewiczu: "My wszyscy z niego".


"Zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury"


W przyszłym roku przypada 70. rocznica śmierci autora muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej, a rok później 140. rocznica jego urodzin.


"Sejm ustanawia Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 r. w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego" - głosi uchwała, przygotowana przez posłów PSL.


"Należy się im szacunek całego Narodu"


W lutym minie 75 lat od pierwszego spadochronowego zrzutu Cichociemnych na teren okupowanej Polski.


"Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy polskich - spadochroniarzy - skierowano do innych okupowanych krajów w Europie" – głosi uchwała, zaproponowana przez PiS.


W dokumencie przypomniano, że cichociemni stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych. Dodano, że z uwagi na swoje zasługi w walce o niepodległość Polski, powinni mieć oni stałe miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. W uchwale podkreślono też konieczność upowszechniania wiedzy o osiągnięciach i poświęceniu cichociemnych oraz instytucjonalnego i obywatelskiego wsparcia działań podejmowanych w tym zakresie m.in. przez ich rodziny oraz Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

 

 

PAP

przep/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie