Prof. Januszewicz: tradycyjne 12 potraw to zestaw idealny, bo dieta jest zróżnicowana

Polska
Prof. Januszewicz: tradycyjne 12 potraw to zestaw idealny, bo dieta jest zróżnicowana
Polsat News

- Rozsądna dieta przy wigilijnym stole to nie tylko umiar - twierdzi prof. Paweł Januszewicz. Według gościa programu "Nowy Dzień z Polsat News”, ważna jest również różnorodność. - Polskie święta to jest 12 dań. Z mojego punktu widzenia, jako lekarza, to jest idealna sytuacja, w której dieta jest bardzo zróżnicowana - podkreśla prof. Januszewicz.

W kanadyjskim czasopiśmie "Globe & Mail” ukazał się artykuł, w którym dietetycy zalecają substancje i pierwiastki, których powinno się dostarczać organizmowi zależnie od dekady rozwoju życia. - Ponieważ przy stole wigilijnym, w sytuacji idealnej, spotykają się wszystkie pokolenia, Kanadyjczycy bardzo fajnie podzielili pokarmy wigilijne na najlepsze rzeczy, które dla danych grup wiekowych, w danych dekadach rozwoju życia ludzkiego, bardzo dobrze jest jeść – mówi prof. Januszewicz.

 

Autorzy artykułu uważają, że w 20 roku życia powinno się skupić na produktach zawierających dużo wapnia, kwasu foliowego, żelaza. Związane jest to z okresem życia, w którym jest największa zdolność do posiadania dzieci.

 

Badania pokazują, że pokolenie dekadę starsze musi zwracać uwagę na dostarczanie właściwej liczby kalorii, ważne jest nieobjadanie się. Głównym pierwiastkiem powinien być magnez.

 

Ludzie w wieku 40-50 lat powinni jeść ryby i owoce oraz dostarczać do organizmu dużo antyoksydantów i witamin: C i E - zwracają uwagę naukowcy.

 

Dietetycy podkreślają, że powyżej 50 roku życia niezwykle ważny jest wapń, witaminy D i B 12. W tym wieku powinno się zjadać dużo ryb, jogurtów i serów.

 

Prof. Januszewicz zaznaczył, że "zajadanie się suplementami jest bez sensu" i tylko zróżnicowana, bogata we wszystkie potrzebne składniki dieta zapewnia dobre zdrowie.

 

Polsat News

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie