Nawet do 300 euro kary za rzucenie niedopałka we Włoszech

Świat
Nawet do 300 euro kary za rzucenie niedopałka we Włoszech
Pixabay/Sunburgeor

Inna kara to 150 euro w przypadku wyrzucenia gumy do żucia. Słono kosztować będzie też wyrzucenie na ulicy paragonu po wyjściu ze sklepu czy baru.

Te surowe przepisy znalazły się w ustawie, która ma sprawić, aby Włosi stali się bardziej przyjaźni wobec środowiska.

 

Wśród 79 przepisów dotyczących różnych dziedzin działalności gospodarczej i codziennego życia jeden dotyczy wszystkich Włochów. Stanowi on, że kara od 30 do 150 euro grozi każdemu, kto rzuci na ziemię, do wody i odpływów ulicznych oraz każdego miejsca niebędącego koszem na śmieci małe odpadki - takie jak guma do żucia bądź chusteczka do nosa. Kara ta wzrasta dwukrotnie, gdy chodzi o niedopałek papierosa.

 

Wraz z nową ustawą zwierzęta domowe przestały podlegać zajęciu komorniczemu na przykład ze strony agencji podatkowej, co wcześniej wielokrotnie miało miejsce i budziło protesty.

 

Prawo wprowadza też możliwość zwrotu pustych butelek po piwie i wodzie. Lokale gastronomiczne mogą pobierać kaucję za butelki, którą będą oddawać klientom w chwili ich zwrotu.

 

W Paryżu tylko 68 euro. 100 euro w Montrealu

 

Włosi nie są jednak pionierami w karaniu śmiecących obywateli. Podobne reperkusje od października mogą spotkać mieszkańców Paryża, którego merostwo zarządziło mandaty w wysokości 68 euro za rzucony niedopałek. Natomiast w kanadyjskim Montrealu mandat za rzucenie papierosa to 100 euro.

 

PAP

mr/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie