Donald Trump "nagrodzony". Został kłamcą roku

Świat
Donald Trump "nagrodzony". Został kłamcą roku
Protest indyjskich muzułmanów przeciw Trumpowi/PAP/EPA/Jagadeesh NV
Protest przeciw Trumpowi

Amerykański portal Politifact, który zajmuje się badaniem rzetelności krajowych polityków i w 2008 roku dostał nagrodę Pulitzera, uznał Donalda Trumpa za kłamcę roku. Polityk walczący o nominację na kandydata na prezydenta USA z ramienia Republikanów został "doceniony" za swoje słowa odnoszące się do 11 września.

Uwagę redaktorów portalu zwróciła wypowiedź Trumpa na wiecu w Birmingham w stanie Alabama 21 listopada.

 

- Oglądałem w telewizji upadek wież World Trade Center. Widziałem, jak w New Jersey tysiące osób cieszyły się, że budynki upadają - mówił Trump. Kiedy o te słowa zapytał go prowadzący ABC News George Stephanopoulos, miliarder stwierdził, że "to było w telewizji". - Widziałem to, był przekaz w tym czasie, George - dodał Trump.

 

- Teraz wiem, że nie lubią o tym mówić, ale w tamtym czasie było to dobrze relacjonowane. W New Jersey byli ludzie, którzy na to patrzyli (upadek wież - przyp. red.), duża społeczność arabska, która cieszyła się z katastrofy - kontynuował Trump.

 

Portal Politifact sprawdził dokładnie doniesienia prasowe z tamtego czasu. Odkryto tylko dwa artykuły. Jeden pochodził z "The Washington Post" i dotyczył policji przesłuchującej osoby w związku z tego typu świętowaniem. W tekście nie pada jednak żadne źródło. Również drugi tekst - depesza Associated Press - nie dowiódł rzetelności słów Trumpa.

 

W przeszłości "nagrodę" portalu Politifact otrzymywali m.in. Mitt Romney, Barack Obama oraz Sarah Palin.

 

independent.co.uk, politifacts.com

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie