Brytyjczycy mają ten sam problem, co nasz rząd. 5 banków nie zapłaciło nawet pensa podatku, pomimo olbrzymich zysków

Biznes
Brytyjczycy mają ten sam problem, co nasz rząd. 5 banków nie zapłaciło nawet pensa podatku, pomimo olbrzymich zysków
Howard Lake/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

JP Morgan, Bank of America Merrill Lynch, Deutsche Bank AG, Nomura Holding i Morgan Stanley - żaden z tych banków nie zapłacił w 2014 roku podatku w Wielkiej Brytanii. Pomimo miliardowych zysków.

Według przygotowanej przez Agencję Reutera analizy finansów tych banków, ich brytyjskie oddziały nie zapłaciły podatków i nie jest to nowa sytuacja - międzynarodowe korporacje od lat nie płacą lub odprowadzają bardzo niski podatek w Zjednoczonym Królestwie. W poprzednich latach podobne działania zarzucano Amazonowi, Google, Starbucksowi czy Netflixowi.

 

Do listy banków można dodać Goldman Sachs i USB AG, które podatki płaciły, ale znikome. W sumie te siedem firm zatrudnia w Wielkiej Brytanii 33 tys. osób. Banki wypracowały także 20 mld funtów przychodu i 3,5 mld zysku. Razem przelały na konto brytyjskiego fiskusa 21... milionów funtów. To mniej niż promil ich zysku.

 

Według raportu, firmy unikały podatków, ponieważ w Londynie notowały stratę, choć chwaliły się zyskami w znacznie mniejszych spółkach zależnych w państwach z mniej restrykcyjnymi przepisami podatkowymi.

 

independent.co.uk, Reuters

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie