Boże Narodzenie zakazane w Somalii

Świat
Boże Narodzenie zakazane w Somalii
Flickr/AMISOM Public Information/CC0 1.0

Władze Somalii zakazały organizowania wszelkich uroczystości nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia. Jak wyjaśnił jeden z członków rządu "chrześcijańskie zwyczaje nie mają nic wspólnego z islamem i mogłyby stanowić zagrożenie dla społeczeństwa". Nakazano też policji, aby "zapobiegła wszelkim chrześcijańskim obchodom".

Pisemne instrukcje w tej sprawie wysłano do organów bezpieczeństwa wewnętrznego i do wszelkich urzędów funkcjonujących w Mogadiszu. Zarządzenie wynika z polityki prowadzonej przez islamistyczną organizację Al-Szabab, która od 2011 roku kontroluje stolicę Somalii.

 

- Ostrzegamy przed organizowaniem obchodów Bożego Narodzenia, które są tylko chrześcijańskim obyczajem - oświadczył w radiu somalijskim szejk Mohammed Chejrow z ministerstwa ds. religii. Obcokrajowcy przebywający podczas tegorocznego Bożego Narodzenia w Somalii, są zobowiązani do "obchodzenia świąt z zaciszu ich mieszkań". Hotele i inne miejsca publiczne mają natomiast zakaz promowania tych wydarzeń.

 

Od lat chrześcijańska mniejszość religijna jest w Somalii prześladowana. W 2009 roku kraj ten przyjął jako powszechnie obowiązujące prawo szariatu (oparte na Koranie), jednak jak dotąd organizowanie Bożego Narodzenia nie było prawnie zabronione.

 

W Brunei grozi nawet 5 lat więzienia

 

Somalia nie jest wyjątkiem. Np. w azjatyckim sułtanacie za celebrowanie narodzin Jezusa Chrystusa grozi kara do pięciu lat więzienia, 20 tys. dolarów grzywny bądź obie te kary łącznie.

 

Brunei jest państwem islamskim - tę religię wyznaje ok. 70 proc. obywateli niewielkiego państwa, które zamieszkuje ponad 400 tys. osób. Różne odłamy chrześcijaństwa wyznaje niecałe 10 proc. mieszkańców.

 

BBC.com, PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie