Szkoły będą uczyć dzieci programowania

Technologie
Szkoły będą uczyć dzieci programowania
PAP/Leszek Szymański

Podstawa programowa kształcenia informatycznego zostanie poszerzona – zapowiedzieli we wtorek na wspólnej konferencji prasowej ministrowie edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z jej elementów będzie wprowadzenie w nauczaniu programowania oraz zapewnienie szkołom szerokopasmowego internetu.

Podstaw programowania dzieci zaczną się uczyć już w 2016 roku, kiedy do szkół wprowadzony zostanie pilotaż, który ma się stać podwaliną nowej podstawy programowej.


Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała, że zmiany w kształceniu informatycznym pojawią się we wszystkich szkołach od 2017 roku. Nowy program będą wprowadzali, po wcześniejszym przygotowaniu, nauczyciele informatyki.


Powszechne nauczanie programowania w szkołach ma służyć m.in. budowaniu kompetencji cyfrowych, wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży z mniejszych i oddalonych ośrodków, rozwijaniu kreatywności, czy wreszcie - kształceniu przyszłych programistów.


Szybki internet w każdej szkole


Minister cyfryzacji Anna Streżyńska poinformowała, że resort pomoże zinwentaryzować zasoby szkolne – sprzęt IT oraz dostęp do internetu. Zapowiedziała również, że w ramach projektu we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zostanie udostępniony szybki szerokopasmowy internet.


Jak podkreślił wicepremier Jarosław Gowin, realizacja tych dwóch celów wprowadzi Polskę do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o proces edukacyjny. - Wprowadzenie programowania do programów szkół od pierwszej klasy szkoły podstawowej to będzie drugi taki program na świecie. Nie ma też takiego kraju, w którym wszystkie szkoły mają dostęp do szerokopasmowego internetu - mówił Gowin.

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie