Sejm: podatek od wysokich odpraw obejmie tylko zarządzających spółkami skarbu państwa

Biznes
Sejm: podatek od wysokich odpraw obejmie tylko zarządzających spółkami skarbu państwa
Polsat News

Podatek od wysokich odpraw i odszkodowań wynoszący 70 proc. nie będzie dotyczył wszystkich pracowników, ale jedynie tylko zarządzających spółkami skarbu państwa - przewiduje przyjęta we wtorek przez Sejm zmiana do nowelizacji ustawy o PIT. Przepisy te będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Za uchwaleniem nowelizacji bez poprawek głosowało 409 posłów, jeden był przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu.

 

Przyjęta nowela ustawy o PIT zmienia tę uchwaloną pod koniec listopada br., która ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. i wprowadzić 70 proc. podatek. Ma on na celu ograniczenie wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek Skarbu Państwa.

 

Zgodnie z uchwaloną we wtorek zmianą, podatkiem będą objęte odprawy i odszkodowania wypłacane pracownikom zarządzającym przedsiębiorstwami, a nie - jak było to wcześniej - wszystkim zatrudnionym.

 

W przypadku odpraw, jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji.

 

Przeciwdziałanie patologiom przyznawania wysokich odpraw i odszkodowań

 

Według pomysłodawców nowego podatku zmiana powinna przeciwdziałać patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów takich spółek. Ma też przynieść "pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu".

 

Nowe przepisy obejmą zarządy spółek, w których większość udziałów posiada Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, państwowe lub komunalne osoby prawne. Powyższymi zasadami opodatkowania zostaną objęte dochody uzyskane po dniu 1 stycznia 2016 r., kiedy nowelizacja wejdzie w życie.

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie