Rosyjska agencja: afgańskie opium jest przerabiane w Turcji na heroinę. Zarabia Państwo Islamskie

Świat
Rosyjska agencja: afgańskie opium jest przerabiane w Turcji na heroinę. Zarabia Państwo Islamskie
Brian Jeffery Beggerly/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Wiktor Iwanow, szef FSKN, federalnej rosyjskiej agencji antynarkotykowej, stwierdził, że afgańskie opium jest przemycane przez Państwo Islamskie do Turcji. Tam przerabia się je na wysokiej jakości heroinę, która jest następnie dostarczana do państw europejskich, w tym także do Rosji.

Szlak przemytu został - według Iwanowa - ujawniony po połączonej akcji rosyjskich i afgańskich służb.

 

Przemyt z Afganistanu

 

Szlak prowadzi częściowo przez prowincje afgańskie: - Ładunek jest transportowany przez Badachszan, Doszi, Bamian i Herat, następnie trafia do Iranu i w końcu do Turcji, gdzie opium w dobrze wyposażonych laboratoriach jest przerabiane na wysokiej jakości heroinę. Dalej jest ona wysyłana do Europy i Rosji - powiedział Iwanow.

 

W ramach rosyjsko-afgańskiej akcji służby przejęły 600 kg opium w mieście Doszi, które jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Ładunek odkryto w ciężarówce, która miała jechać przez Iran do Turcji.

 

Zyskuje Państwo Islamskie

 

Szef FSKN dodał, że na przemycie narkotyków zyskują przede wszystkim dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy mieli dzięki temu procederowi zwiększyć swoją liczebność od 2014 roku czterokrotnie. - Wzrost liczby bojowników Państwa Islamskiego koresponduje z corocznym  przemytem narkotyków na Bliskim Wschodzie - wytłumaczył rosyjski urzędnik.

 

Iwanow ocenił także, że na przemycie narkotyków dżihadyści zyskują co roku od 200 do 500 mln dol.

 

rt.com

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie