UNICEF: Ponad milion dzieci w Nigerii nie może chodzić do szkół z powodu wojny

Świat
UNICEF: Ponad milion dzieci w Nigerii nie może chodzić do szkół z powodu wojny
flickr.com/Julien Harneis/CC BY 2.0

Zbrojna działalność radykalnej organizacji islamskiej Boko Haram sprawiła, że ponad milion dzieci w Nigerii, Czadzie, Kamerunie i Nigrze nie ma szansy uczęszczania do szkół. W związku z rebelią zamknięto tam ponad 2 tys. szkół - wynika z raportu UNICEF.

Autorzy raportu podkreślają, że brak edukacji stwarza podatny grunt dla dalszej radykalizacji w Nigerii oraz w krajach sąsiednich. - Im dłużej dzieci nie chodzą do szkoły, tym większe jest ryzyko, że będą maltretowane, porywane bądź rekrutowane przez uzbrojone bojówki - oświadczył dyrektor UNICEF dla Afryki Zachodniej i Środkowej, Manuel Fontaine.

 

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari postawił przed siłami zbrojnymi zadanie przerwania fali przemocy i likwidacji Boko Haram do końca roku - przypomina agencja AFP. "Po przymusowym wyłączeniu z systemu edukacyjnego całego pokolenia, nawet gdyby siłom rządowym udało się opanować sytuację, rząd zderzy się z poważnymi problemami społecznymi" - pisze AFP.

 

Zginęło co najmniej 17 tys. osób, 2,6 mln uciekło

 

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram odpowiada za serię krwawych zamachów samobójczych w Nigerii, w których zginęły już setki ludzi - zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Ekstremiści z Boko Haram zarzucają im nieprzestrzeganie prawa islamskiego, szariatu.

 

Organizacja początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło co najmniej 17 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić miejsca zamieszkania.

 

W kwietniu 2014 roku doszło do uprowadzenia przez 276 licealistek z prowadzonej przez zgromadzenie zakonne placówki szkolnej. Około 200 dziewcząt wciąż jest przetrzymywanych przez Boko Haram.

 

PAP

wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie