Policjanci w USA zabili w 2015 roku ponad 1100 osób

Świat
Policjanci w USA zabili w 2015 roku ponad 1100 osób
dwightsghost/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Raport o liczbie ofiar przygotowała grupa badawcza Mapping Police Violence, która zbiera informacje o przypadkach brutalności policji, w oparciu o ogólnodostępne bazy danych o działaniach policji. Z raportu wynika, że osoby ciemnoskóre są trzykrotnie bardziej zagrożone na przemoc ze strony stróżów prawa niż biali mieszkańcy USA.

W wyniku działań amerykańskiej policji do tej pory w 2015 roku zginęło 321 czarnoskórych osób. Liczba ta nie jest proporcjonalna do liczba Afroamerykanów w amerykańskim społeczeństwie. W 60 największych departamentach policyjnych osoby czarnoskóre to 41 proc. wszystkich ofiar, choć stanowią tylko 20 proc. populacji tych miejsc.

 

Dodatkowo 33 proc. czarnoskórych ofiar działań policji nie było uzbrojonych - dla porównania tylko 18 proc. białych zabitych nie miało przy sobie broni. Ponadto aż 71 proc. ofiar straciło życie podczas teoretycznie niegroźnych zdarzeń, takich jak zatrzymanie przez drogówkę czy wezwanie do domowej interwencji.

 

Projekt kompiluje dane o zgonach spowodowanych postrzeleniami, uduszeniem, potrąceniem przez radiowóz lub porażenie paralizatorem. Zebrane informacje pochodzą z ogólnodostępnych baz danych o działaniach amerykańskiej policji, takich jak FatalEncounters.org czy KilledbyPolice.net.

 

 

Podobny raport - o nazwie The Counted - stworzył brytyjski The Guardian. Według niego do tej pory policja w USA zabiła w 2015 roku 1103 osoby. Tutaj dostępne są danezebrane przez Mapping Police Violence.

 

polsatnews.pl

pr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze