Nowy sondaż. Prawie połowa Polaków źle ocenia działania rządu

Polska
Nowy sondaż. Prawie połowa Polaków źle ocenia działania rządu
PAP/Rafał Guz
Rząd na posiedzeniu Sejmu

Po pierwszym miesiącu funkcjonowania rządu 49 proc. respondentów negatywnie ocenia jego działania, a pozytywnie 36 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska. Pracę premier Beaty Szydło dobrze ocenia 41 proc. ankietowanych, a źle 37 proc. W przypadku prezydenta Andrzeja Dudy te liczby to odpowiednio 47 i 36 proc.

W podsumowaniu badania wskazano, że na początku grudnia negatywnie pracę gabinetu premier Szydło oceniało 49 proc. ankietowanych, przy czym zdecydowanie źle o jego pracy mówiło 14 proc. respondentów. Pozytywne noty wystawiło rządowi 36 proc. badanych, a 5 proc. zdecydowanie dobre. Z ankiety wynika, że 15 proc. badanych nie miało zdania na ten temat. "Obecny poziom poparcia dla rządu zbliżony jest do odnotowanego w grudniu 2014 r. Był to trzeci miesiąc urzędowania rządu Ewy Kopacz" - poinformowali eksperci TNS Polska.

 

Na tle rządu zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się jego szefowa Beata Szydło - zauważa TNS. W pierwszym miesiącu sprawowania przez nią urzędu jej pracę dobrze oceniło 41 proc. ankietowanych, przy czym zdecydowanie pozytywnie oceniło ją 7 proc. ankietowanych. Z kolei 37 proc. badanych stwierdziło, że obecna szefowa rządu źle wypełnia swoje obowiązki, a zdecydowanie negatywną opinię na temat jej pracy wyraziło 12 proc. badanych. Co piąty badany (22 proc.) nie miał jeszcze zdania na temat działań nowej premier.

 

Dobre notowania prezydenta Dudy

 

W badaniu TNS Polska pozytywne oceny zebrał też prezydent Andrzej Duda, którego pracę dobrze oceniło 47 proc. ankietowanych, z czego 9 proc. zdecydowanie dobrze. "Ponad jedna trzecia społeczeństwa (36 proc.) jest przeciwnego zdania, w tym 14 proc. ankietowanych zdecydowanie źle ocenia wypełnianie przez Andrzeja Dudę obowiązków prezydenta" - czytamy w podsumowaniu badania. Z zaprezentowanych danych wynika ponadto, że 17 proc. ankietowanych wstrzymało się od jednoznacznej oceny działalności prezydenta.

 

"Pozytywna ocena wypełniania przez Andrzeja Dudę obowiązków prezydenta rośnie od początku nowej kadencji prezydenckiej - od 36 proc. dobrze oceniających pracę Andrzeja Dudy we wrześniu po pierwszym miesiącu sprawowania urzędu przez nowego prezydenta, do 47 proc. pozytywnie oceniających jego pracę w grudniu, czwartym miesiącu sprawowania urzędu" - napisano.

 

Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 4-9 grudnia br. na ogólnopolskiej grupie 1003 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

 

PAP

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie