Nowoczesna apeluje do prezydenta o prewencyjną kontrolę TK ustawy o Trybunale

Polska
Nowoczesna apeluje do prezydenta o prewencyjną kontrolę TK ustawy o Trybunale
PAP/Leszek Szymański

Nowoczesna zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o przesłanie nowelizacji zgłoszonej przez PiS ustawy o TK do Trybunału. Ugrupowanie Ryszarda Petru chce, aby Trybunał sprawdził zgodność noweli z konstytucją.

Nowoczesna zaapelowała do prezydenta, aby skorzystał ze swoich uprawnień.

 

- Biorąc pod uwagę wiele kontrowersji związanych z tym procedowanym aktem prawnym, zgłaszamy apel do prezydenta Andrzeja Dudy, aby skorzystał ze swoich uprawnień i przeprowadził prewencyjną kontrolę przed Trybunałem Konstytucyjnym tej ustawy - powiedziała rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

 

Zdaniem Nowoczesnej ustawa budzi zbyt wiele kontrowersji i nie gwarantuje, że po jej przyjęciu Trybunał będzie funkcjonował właściwie.

 

- Chcemy, aby ten akt prawny, zanim zacznie obowiązywać i doprowadzi do całkowitego paraliżu instytucji Trybunału Konstytucyjnego, który gwarantuje przestrzeganie praw i wolności obywatelskich zapisanych w konstytucji, został sprawdzony przez Trybunał Konstytucyjny - dodała Gasiuk-Pihowicz.

 

Według posłanki Nowoczesnej "już na pierwszy rzut oka przepisy proponowane przez PiS budzą wątpliwości konstytucyjne". Podkreśliła, że projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, który w poniedziałek omawiała komisja ustawodawcza, to zupełnie inny projekt niż ten, który był przedstawiany podczas pierwszego czytania w ubiegłym tygodniu. Jak powiedziała, większość z poprawek zgłaszanych w poniedziałek przez PiS wykracza poza materię pierwotnego projektu.

 

- Zaproponowano 19 poprawek, które zasadniczo zmieniają wydźwięk ustawy o TK. Podnoszono niekonstytucyjność wielu z tych poprawek, podnosili to legislatorzy z biura legislacyjnego Sejmu, także poszczególni posłowie. Zarzut ten pojawił się też w opiniach Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

 

PAP

wj/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze