Katalonia będzie miała własny rząd? Jest wstępne porozumienie

Świat
Katalonia będzie miała własny rząd? Jest wstępne porozumienie
Rob Shenk / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Partie popierające niepodległość Katalonii we wtorek wstępnie porozumiały się w sprawie utworzenia rządu tego regionu. Ożywia to separatystyczne nastroje w czasie, gdy przyszłość Hiszpanii po niedzielnych wyborach parlamentarnych jest niepewna.

Partie popierające odłączenie się Katalonii od Hiszpanii zwyciężyły we wrześniowych wyborach regionalnych, ale podziały między poszczególnymi ruchami utrudniały realizowanie planów niepodległościowych.

 

Antykapitalistyczna, skrajnie lewicowa partia Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) poinformowała w poniedziałek, że może poprzeć szefa regionalnego rządu Artura Masa i umożliwi mu ponowne utworzenie gabinetu. Wcześniej ugrupowanie było temu przeciwne.

 

Jednak porozumienie, które obejmuje również działania gospodarcze i 18-miesięczny plan działania na rzecz niepodległości, będzie musiało być jeszcze zatwierdzone w niedzielę przez członków CUP.

 

Możliwa koalicja partii popierających separację

 

Tym samym kwestia Katalonii znowu nabiera znaczenia. W niedzielnych wyborach do parlamentu Hiszpanii żadne ugrupowanie nie zdobyło większości absolutnej, a partie czekają tygodnie negocjacji w sprawie sformowania rządu. Większość absolutną utraciła bowiem konserwatywna Partia Ludowa (PP) premiera Mariano Rajoya, która w ciągu ostatnich czterech lat broniła jedności Hiszpanii i usiłowała blokować separatystyczne zapędy Katalonii.

 

W skład lewicowej koalicji mogą wejść ugrupowania z Katalonii, które popierają niepodległość. Występująca przeciwko oszczędnościom Podemos, która uplasowała się na trzeciej pozycji, popiera referendum w sprawie secesji.

 

Porażki ruchu niepodległowościego

 

Ruch niepodległościowy w Katalonii w ostatnich miesiącach podniósł kilka porażek. Na początku grudnia na wniosek rządu w Madrycie Trybunał Konstytucyjny unieważnił uchwałę torującą drogę ku odłączeniu się Katalonii przyjętą w listopadzie przez regionalny parlament.

 

Kłótnie między katalońskimi partiami popierającymi secesję były powodem ich słabszego niż się spodziewano wyniku w niedzielnych wyborach. Katalończycy ukarali je - większość z nich zagłosowała na ogólnokrajowy Podemos, który poparł referendum w sprawie secesji. Wcześniej ta partia była przeciwna takiemu scenariuszowi.

 

Jeśli do 9 stycznia 2016 roku katalońskiemu parlamentowi nie udałoby się wybrać nowego szefa władz wykonawczych, konieczne będzie rozpisanie nowych wyborów regionalnych, czwartych od 2010 roku.

 

Na 7,5-milionową Katalonię, najbardziej uprzemysłowiony region kraju, przypada 20 proc. PKB Hiszpanii.

 

PAP

am/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie