Była przewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych pokieruje Forum Związków Zawodowych

Polska
Była przewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych pokieruje Forum Związków Zawodowych
fzz.org.pl

Dorota Gardias, która związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych kierowała w latach 2005-2011, została wybrana na szefową Forum Związków Zawodowych. Zastąpi na tym miejscu Tadeusza Chwałkę, który 11 listopada zginął w wypadku samochodowym.

Nową przewodniczącą wybrano w Warszawie na nadzwyczajnym kongresie Forum Związków Zawodowych. Do tej pory Gardias pełniła funkcję przedstawiciela FZZ w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, który jest organem konsultacyjnym Unii Europejskiej.

 

Gardias: Forum Związków apolityczne


Gardias podkreśliła apolityczność FZZ, określając ją jako "cnotę, której nie można stracić". - Bycie przybudówką partii politycznej powoduje, że związek staje się tanim folwarkiem do zbierania głosów wyborczych - zaznaczyła Gardias.


Jako szczególnie ważne zadanie na najbliższy okres nowa przewodnicząca wyznaczyła zmianę statusu związku, a w niej nowy sposób myślenia o jego strukturze i dostosowanie do wyzwań europejskich. - Trzeba przełamać stereotypy także dlatego, by zmienił się sposób postrzegania Forum. Do tego potrzebny jest także aktywny udział związku w mediach, w tym społecznościowych, aktywna działalność w dialogu społecznym oraz działanie w strukturach międzynarodowych, w tym w EKZZ - powiedziała Gardias.


Forum Związków Zawodowych to jedna z trzech central związkowych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego - obok OPZZ i Solidarności. Zrzesza 44 organizacje związkowe, do których należy w sumie ponad 400 tys. osób.

 

Poprzedni szef FZZ Tadeusz Chwałka zginął w wypadku samochodowym pod Częstochową, gdy wracał z warszawskich uroczystości Święta Niepodległości. Miał 62 lata. Z wykształcenia był socjologiem. Był związany z Kopalnią "Jankowice" w Rybniku, działał w Porozumieniu Związków Zawodowych "Kadra". Był członkiem Rady Dialogu Społecznego.

 

Stała na czele protestu, kandydowała na posła

 

Dorota gardias w czerwcu 2007 w imieniu OZZPiP stanęła na czele protestu pielęgniarek i położnych przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Z ramienia związku prowadziła negocjacje z reprezentującym stronę rządową ministrem zdrowia Zbigniewem Religą.


W 2007 nie przyjęła stanowiska Naczelnej Pielęgniarki Kraju w Ministerstwie Zdrowia. W 2011 zrezygnowała z kierowania związkiem zawodowym, utrzymując funkcję wiceprzewodniczącej centrali związkowej FZZ. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku znalazła się na liście kandydatów SLD do Sejmu (jako bezpartyjna), nie uzyskała mandatu poselskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 otwierała listę komitetu Europa Plus Twój Ruch w okręgu pomorskim, nie uzyskując mandatu posła. W 2015 ponownie bez powodzenia wystartowała do Sejmu w okręgu gdyńskim z ramienia Zjednoczonej Lewicy.

 

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie