Budka: będzie wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy o TK

Polska

- Nie spoczniemy, dopóki ta ustawa, ten bubel prawny, nie zostanie przez TK unieważniony – powiedział poseł PO Borys Budka po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Budka dodał, że Platforma złoży jutro "wniosek o zabezpieczenie, wraz z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności tej ustawy".

- Mamy odpowiednią liczbę podpisów. Obiecujemy, że nie zostawimy Polaków na pastwę większości, która nie liczy się z żadnymi zasadami - mówił Budka.

 

"Ustawa ostatecznie zniszczy TK"

 

 

- Ustawa, którą przyjął dzisiaj Sejm ostatecznie niszczy Trybunał Konstytucyjny, jest końcowym etapem tego zamachu. Jutro złożymy wniosek do TK, zaskarżający tę ustawę. To rzecz niedopuszczalna, żeby w sposób arogancki i wyjątkowo bezczelny procedować w polskim parlamencie. Poseł Piotrowicz w ostatnim przemówieniu, jak w mowie oskarżycielskiej w PRL, naobrażał wszystkich, którzy się z nimi nie zgadzają - mówił Sławomir Neumann z PO po glosowaniu.


- Dzisiejsza ustawa paraliżuje TK. Obywatele i sądy będą musieli czekać latami na odpowiedź na pytanie prawne czy skargę konstytucyjną - dodał Borys Budka.


- Przygotowaliśmy wniosek do TK o zabezpieczenie w tej sprawie, czyli wydanie postanowienia, które uniemożliwi wejście w życie tej złej i haniebnej ustawy. Wniosek jutro znajdzie się w TK – dodał Budka. - Nawet, gdyby TK nie przyjął wniosku, to może na podstawie samej konstytucji odesłać do kosza ustawę - mówił poseł PO.

 

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. TK, co do zasady, będzie orzekać w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów. Orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów.

am/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie