300 zł za godzinę dla Mikołaja, czyli gdzie najlepiej dorobić przed świętami

Biznes
300 zł za godzinę dla Mikołaja, czyli gdzie najlepiej dorobić przed świętami
Flickr/Israel_photo_gallery/CC BY-ND 2.0

W tym roku przedświąteczne prace sezonowe są wynagradzane o około 10 proc. lepiej niż przed rokiem. W najgorętszym okresie tuż przed świętami i w Wigilię osoby pracujące jako Mikołaje mogą liczyć nawet na 300 zł za godzinę - tak wynika z szacunków portalu infoPraca. Według ekspertów, stawki wzrosły, bo w tym roku jest mniej chętnych do wykonywania świątecznych prac.

Według ekspertów stawki wzrosły o jedną dziesiątą, bo w tym roku jest mniej chętnych do wykonywania świątecznych zajęć.

 

Mikołaj zarabia 300 złotych za godzinę

 

- Stawki można podzielić na dwa segmenty. To są stawki w pracach podstawowych, czyli w magazynach, przy promocjach, pakowaniu prezentów. Tutaj stawki wahają się między 9 a 20 zł za godzinę. Drugim segmentem są usługi typowo świąteczne, praca w charakterze Mikołajów, śnieżynek, elfów, aniołków. I tutaj stawki mogą osiągnąć nawet w okresie typowo świątecznym i wigilijnym 300 zł za godzinę - powiedział Marek Jurkiewicz, dyrektor generalny infoPraca.


Te wynagrodzenia są jednak mocno zróżnicowane nawet w ramach jednej grupy. Mikołaj może jiczyć na zapłatę w wysokości od 20 zł za godzinę pracy przy roznoszeniu ulotek. Ale tyż przed Wigilia na imprezie świątecznej może dostac nawet 300 zł za godzinę. Śnieżynki otrzymają od 12 zł za godzinę pracy hostessy w galerii handlowej do 70 zł jako pomoc Mikołaja, a gdy pracuja na imprezie dla dzieci, to płaca wzrasta nawet do 400 zł za kilka godzin pracy.

 

Gorzej płacą za pakowanie prezentów


Gorsze stawki są w pracach podstawowych: 8–15 zł za godzinę sprzedaży karpia lub ozdób świątecznych, 9–13 zł za godzinę pakowania prezentów oraz 7–10 zł za godzinę pracy przy sprzedaży opłatków.


Zainteresowanych tego typu pracą jest jednak mniej niż przed rokiem. - Trudniej znaleźć osoby, które chciałyby się zająć pracą dorywczą. Chociaż można całkiem przyjemne pieniądze na tym zarobić, to jest to zajęcie w określonym czasie, a Polacy są bardziej zainteresowani podjęciem stałej pracy, a nie dorywczej - powiedział Marek Jurkiewicz.

 

Personal shopper kupi prezenty


W tym roku pojawiły się nowe specjalizacje. Można skorzystać z usług personal shoppera, który zapracowanym zrobi przedświąteczne zakupy, albo sprzątaczki, która nie tylko wyczyści i uporządkuje dom lub mieszkanie, lecz także udekoruje wnętrze ozdobami świątecznymi.


Boom na pracę tymczasową kończy się tuż po świętach, choć przedstawiciele niektórych branż mogą nieźle zarobić jeszcze w sylwestra. Do pracy w ostatnią noc w roku poszukiwani są przede wszystkim kelnerzy, animatorzy imprez, nianie i opiekunki, DJ-eje i tancerze. Mogą oni liczyć na stawki nawet trzykrotnie większe niż w ciągu roku.

 

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie