Włochy: największy proces w historii. 147 osób oskarżonych w sprawie kalabryjskiej mafii

Świat
Włochy: największy proces w historii. 147 osób oskarżonych w sprawie kalabryjskiej mafii
Flickr.com/Metropolico.org/CC BY-SA 2.0

147 osób zasiądzie na ławie oskarżonych w gigantycznym procesie mafii z Kalabrii, która działała na północy Włoch w regionie Emilia-Romania. Będzie to jeden z największych procesów w historii włoskiego wymiaru sprawiedliwości.

Akt oskarżenia dotyczy między innymi przeniknięcia struktur mafijnych do robót przy odbudowie po trzęsieniu ziemi w Emilii-Romanii w 2012 roku, a także próby wpłynięcia na wynik wyborów samorządowych. Wśród oskarżonych o powiązania z mafią jest były piłkarz włoskiej reprezentacji Vincenzo Iaquinta i jego ojciec.

  

Dochodzenie w sprawie działalności najpotężniejszej z włoskich mafii w rejonie Bolonii miało kryptonim 'ndrangheta 'Aemilia, nawiązujący do nazwy prowincji z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Łącznie śledztwem w tej sprawie objętych było 239 osób. Kilkadziesiąt z nich zostanie osądzonych osobno, w trybie pilnym.

 

Rozpoczynający się w marcu przyszłego roku proces toczyć się będzie w specjalnej auli urządzonej w pawilonie na terenie targów w Bolonii. Żadna sala sądowa nie jest w stanie bowiem pomieścić tylu oskarżonych i ich obrońców.

 

 

PAP

pen/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie