Prof. Januszewicz: podwyższenie temperatury rodzi konsekwencje dla zdrowia

Technologie
Prof. Januszewicz: podwyższenie temperatury rodzi konsekwencje dla zdrowia
Polsat News

- Jest dosyć dobrze udowodnione naukowo, że średni w danym miesiącu wzrost temperatury i narastające stężenie różnych szkodliwych mikrocząstek i alergenów, które są odpowiedzialne za rozwój rożnego rodzaju choroby, mają wpływ na nasze zdrowie - powiedział prof. Paweł Januszewicz konsultant medyczny Fundacji Polsat.

Przez ciepły klimat atakowane są trzy układy naszego organizmu - stwierdził prof. Paweł Januszewicz. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o układ oddechowy. - Wielka ilość alergenów, grzybów, pleśni, a także mikrocząsteczek, które przedostają się do naszych płuc, szkodliwie oddziałuje na drogi oddechowe - powiedział prof. Januszewicz. Wyjaśnił, że nasz układ oddechowy jest pozbawiany swoich naturalnych umiejętności obronnych przez nadmiar szkodliwych dla niego substancji w atmosferze.

 

Prof. Januszewicz dodał, że wdychanie pochodzących np. ze spalin mikrocząsteczek stanowi szczególnie niebezpieczeństwo dla rozwoju układu oddechowego u dzieci.


Na skutek ocieplenia może ucierpieć również nasz układ pokarmowy. - W związku z podwyższoną temperaturą, wiele drobnoustrojów i bakterii, które normalnie w ciągu roku powinny wymrzeć podczas mrozów, przeżyją aż do lata. A wtedy ich liczba się podwoi - zauważył ekspert medyczny Fundacji Polsat.

 

Z kolei związane z wyższą temperaturą gwałtowne zmiany ciśnienia i huraganowe wiatry, mogą mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na osoby borykające się z wysokim ciśnieniem tętniczym.

wj/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie