Papież nie ustanie w reformach Watykanu

Świat
Papież nie ustanie w reformach Watykanu
PAP/EPA/Alberto Pizzoli

Papież Franciszek "z determinacją" będzie reformował Kurię Rzymską. Zapowiedział to podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania z kardynałami. Ojciec Święty przyznał, że i w tym roku w Kościele ujawniły się różne choroby i skandale. Pocieszeniem wg. Franciszka jest skuteczność działania Kurii.

Papież przemawiając do szefów urzędów Kurii Rzymskiej nawiązał do zeszłorocznego wystąpienia, w którym przedstawił pokusy i "katalog chorób kurialnych". Zaznaczył, że trzeba im zapobiegać, być czujnym, a w niektórych przypadkach podjąć bolesne i długotrwałe interwencje. Nie wymieniając wprost afery Vatileaks związanej z wyciekiem dokumentów watykańskich do dziennikarzy, zauważył, że niektóre z tych chorób pojawiły się w ciągu minionego roku.

 

Papież podkreślił, że teraz należy mówić o potrzebnych "antybiotykach kurialnych". Dlatego reforma służby będzie kontynuowana, bo "Ecclesia semper reformanda" czyli: Kościół zawsze wymaga reform - powiedział Ojciec Święty.

 

8 grudnia papież rozpoczął Rok Miłosierdzia i przygotowania do Bożego Narodzenia. Franciszek zaprezentował "katalog niezbędnych cnót", które powinny cechować każdego, kto pełni posługę w kurii i służbę w Kościele. Wśród nich wymienił: misyjność, zdolność i bystrość, przykładne postępowanie i wierność, uczciwość, szacunek i pokorę.

 

KAI

Az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie