Ojciec Jan Góra OP nie żyje

Polska
Ojciec Jan Góra OP nie żyje
dominikanie.pl

Dominikanin ojciec Jan Góra, znany duszpasterz akademicki, twórca Spotkań na Lednicy, przyjaciel Jana Pawła II zmarł w poniedziałek w Poznaniu. Miał 67 lat.- Tracimy jednego z największych duszpasterzy młodzieży. Trudno będzie znaleźć drugiego człowieka z podobnymi do o. Góry charyzmatami i jednocześnie z taką wielką siłą ducha - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

O śmierci o. Góry poinformował przeor dominikanów w Poznaniu o. Michał Pac. o. Jan zasłabł podczas odprawiania mszy. Zmarł pomimo reanimacji. Przyczyną śmierci było ustanie akcji serca i obrzęk płuc. 

 

- Wiedział dokładnie o co mu chodzi, był całkowicie oddany młodzieży, dbał o to, by spotkania modlitewne odpowiadały młodym  - mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który znał dominikanina od pierwszego spotkania nad Lednicą.

 

 - Byłem na wszystkich spotkaniach lednickich i muszę powiedzieć, że drugiemu człowiekowi pewnie nie udałoby się poprowadzić tych 19 już spotkań lednickich, i to z takim zaangażowaniem i takim oddźwiękiem.– mówi abp Gądecki. - Uważam, że z jego śmiercią tracimy jednego z najważniejszych, największych duszpasterzy młodzieży - dodaje.

 

Abp Gądecki zwraca uwagę na to, że duszpasterze młodzieży będą w dużym kłopocie, jeśli chodzi o znalezienie drugiego człowieka z podobnymi do o. Góry charyzmatami i jednocześnie z taką wielką siłą ducha.

 

Jan Wojciech Góra OP urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów, w latach 1967-1974, studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 roku przyjął święceni kapłańskie.

 

W 1976 roku obronił pracę magisterską na wydziale Teologicznym ATK w Warszawie, a w 1981 roku na tym samym wydziale uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1977-1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 roku był duszpasterzem akademickim w Poznaniu. W tym samym roku zaczął organizować coroczne letnie młodzieżowe kolokwia w Ustroniu-Hermaniach, w 1991 roku był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze. Od 1992 roku tworzy Dom Świętego Jacka - ośrodek duszpasterski na górze Jamna niedaleko Tarnowa, gdzie wybudował Sanktuarium Matki Niezawodnej Nadzieji.


W 1997 roku po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia w kształcie ryby odbywają się co roku w pierwszą sobotę czerwca i gromadzą ponad 100 tys. uczestników. Przez 19 lat istnienia Spotkania Młodych zgromadziły nad Polach Lednickich ponad 1,8 mln uczestników.

 

Jan Góra był propagatorem idei Małych Ojczyznm, organizatorem konkursów literackich im. Romana Brandstaettera, jego nauczyciela i przyjaciela, współpracownikiem wielu pism i wydawnictw katolickich i kulturalnych, autorem kilkunastu książek i cyklów felietonów.

 

"Nad Lednicą trzeba być. Kiedyś po latach, gdy młodzi spytają Cię: czy wiesz co to jest Lednica, odpowiesz, że tam byłeś osobiście. I będziesz dumny. Kocham Was Boży Szaleńcy i czekam na Was z Jezusem, Synem Bożym" pisał o. Góra do uczestników spotkań w Lednicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.jangora.pl

pen/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!