Norwegia chce podarować Finlandii górę. Będzie najwyższym fińskim szczytem

Świat
Norwegia chce podarować Finlandii górę. Będzie najwyższym fińskim szczytem
Flickr/Carsten Frenzl/CC BY 2.0

Z okazji setnej rocznicy fińskiej niepodległości Norwegia chce dać w prezencie swoim sąsiadom coś wyjątkowego. Ma to być góra Halti, która położona jest na granicy obu państw. Po przesunięciu granicy góra, która w Norwegii jest raczej niewysoka, stałaby się automatycznie najwyższym szczytem w sąsiedniej Finlandii.

Kampania "Halti jako prezent z okazji obchodów niepodległości" nawołuje do przesunięcia granicy Norwegii o zaledwie 200 metrów na północ i 150 metrów na wschód. To przesunęłoby szczyt Hálditšohkka (1365 m n.p.m.) do Finlandii. Hálditšohkka nie znajduje się na liście 200 najwyższych norweskich wierzchołków górskich, ale może zostać najwyższym wierzchołkiem w Finlandii. 

Her er Haltitoppen som jubileumsgave i korte trekk:Finland feirer 100 års-jubileum 6. desember 2017. I den anledning...

Posted by Halti som jubileumsgave on 11 grudnia 2015

 

Kampania zdobyła na facebooku już prawie 10 tysięcy fanów. Wydarzenie poparła dyrektor Norweskiego Urzędu Kartografii Cathrine Frøstrup. - To miły prezent dla państwa, któremu brakuje wysokich gór, a najwyższy punkt nie jest nawet szczytem - powiedziała w lokalnej telewizji NRK.

 

Obszary górskie Finlandii stanowią znikomy procent powierzchni państwa. W kraju przewżają niziny, a średnia wysokość nad poziomem morza wynosi 152 m.

 

CNN, The National

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie