Bez obrazków, na potrzeby naukowców. 25 lat temu stworzono pierwszą stronę internetową

Technologie
Bez obrazków, na potrzeby naukowców. 25 lat temu stworzono pierwszą stronę internetową
Kristina Alexanderson/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Witryna www ma ćwierć wieku - 20 grudnia 1990 roku Tim Berners-Lee, naukowiec pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, opublikował pierwszą stronę internetową. Przełożony, który zgodził się na prace nad tym projektem, na początku nie do końca rozumiał jego założenia.

Berners-Lee o zgodę na prace nad nowym systemem dystrybucji informacji w CERN poprosił swojego szefa w marcu 1989 roku. Mike Sendall po zapoznaniu się z założeniami projektu uznał go za "niejasny, ale ekscytujący". Berners-Lee miał więc zielone światło do rozpoczęcia pracy.

 

Po ponad roku prac naukowiec był gotowy. Dokładnie 20 grudnia 1990 roku uruchomił pierwszą stronę internetową. Zdążył opracować podstawy sieci www, stworzyć protokół HTML i język HTML służący do projektowania stron. Stworzył także przeglądarkę internetową i napisał oprogramowanie do zarządzania serwerem.

 

Historyczna, pierwsza strona internetowa była dostępna pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Znalazły się na niej informacje o projekcie. Goście mogli przeczytać czym jest tzw. hypertext i poznać techniczne aspekty tworzenia własnych stron internetowych. Niestety, oryginalna witryna nie zachowała się. Na stronach CERN jest jednak dostępna kopia z 1992 roku.

 

fot. CERN

 

Na wystawie Microcosm w ośrodku CERN wciąż można zobaczyć oryginalny komputer, który służył 25 lat temu za serwer. Napisano na nim na czerwono: "Ta maszyna to serwer. NIE WYŁĄCZAĆ!".

 

Berners-Lee obecnie jest Przewodniczącym Konsorcjum World Wide Web, którego był także założycielem. To zrzeszenie ponad 400 organizacji, firm, agencji rządowych i uczelni z całego świata. Organizacja zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW.

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie